Combined CCC Clubs (QLD)
Date of Show : 7-Oct-2012 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Ms Kim Tosi (QLD)
Aust Ch Belleden Comtesse De La Rouge (B Shaw)
Runner Up in Show: Beagle
Aust Sup Ch Baldev Enigma (Sara Skinner)
Baby in Show: Dalmatian
Paceaway Xtreme Impact (Paul Gough & Tamarin Chandler)
Minor in Show: Pomeranian
Zeigen Complete Confection (Kim Hadddon)
Junior in Show: Pointer
Aust Ch Tukeglen Try Not To Stare (Helen McCready)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Susan Hewinson (QLD)
Aust Ch Zeigen Aurora Australis (Kim Haddon)
Runner Up in Group: Lowchen
Aust Sup & NZ Ch Paceaway Bedazzled (Fran Matthews)
Baby in Group: Lowchen
Paceaway Bazzle Brush (Fran Matthews)
Minor in Group: Pomeranian
Zeigen Complete Confection (Kim Hadddon)
Cavalier King Charles Spaniel
Bitch CC: Kahleyvale Florentine Magic (Carol A Yates)
Baby of Breed: Jehannah White Diamond (S & L Mcleod-Robertson)
Chihuahua (Long Coat)
Dog CC: Aust Gr Ch Wachowa Tuxedo Man (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Junior of Breed: Wachowa Miss Brown To U (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Rockn Up A Storm (Mrs Jennifer Watt)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB: Aust Gr Ch Wachowa Modern Millie (Mrs Jennifer Watt)
Dog CC: Aust Gr Ch Wachowa Rogue Trader (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Chisanchi Voodoo Child (Mrs Jennifer Watt)
Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Karakush Puffy Th VampireSlyr (R & J Cook / L & H Gibson)
Italian Greyhound
BOB: Am Ch Marchwind Jersey Shores (Imp USA) (Jill Marks)
Puppy of Breed: Aust Ch Oakway Spirit Ovthe Night (Mrs J Marks)
Lowchen
BOB: Aust Sup & NZ Ch Paceaway Bedazzled (Fran Matthews)
Baby of Breed: Paceaway Bazzle Brush (Fran Matthews)
Pomeranian
BOB: Aust Ch Zeigen Aurora Australis (Kim Haddon)
Bitch CC & Minor of Breed: Zeigen Complete Confection (Kim Hadddon)
Puppy of Breed: Aust Ch Pomquest Impossible Dream (C Zamofing & E Russell)
Junior of Breed: Aust Ch Pomquest Here You Come Again (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Yorkshire Terrier
BOB & Junior of Breed: Karojenbe Watch The Sparks Fly (M R & L C Shaw)
Dog CC: Aust Ch Karojenbe Go Smooth Operator (M R & L C Shaw)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)
Aust Ch Belleden Comtesse De La Rouge (B Shaw)
Junior in Group: Tenterfield Terrier
Charbon The Duke (Mr Brian Sommerville)
Australian Terrier
BOB: Aust Ch Xanthorrhoea Finnish Behind Me (A Davies)
Bitch CC: Aust Ch Brebel Too Hot To Handle (A Davies & C Thompson)
Cairn Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Yarrinarra Kaddie (Maxine Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Cool Cash (Maxine Lee)
Irish Terrier
BOB & Minor of Breed: Culford Wind inda Willow (Imp NZ) (Erica Davis)
Manchester Terrier
Bitch CC: Aust Ch Sharwil Champers to Celebrate (S Williams)
Staffordshire Bull Terrier
BOB: Aust Ch Belleden Comtesse De La Rouge (B Shaw)
Tenterfield Terrier
BOB: Aust Ch Fernlodge Super Sarah (C E & J F Chambers)
Dog CC: Aust Ch Charbon Kyson (C E & J F Chambers)
Junior of Breed: Charbon The Duke (Mr Brian Sommerville)
West Highland White Terrier
BOB: Swd Ch Werweise's Brigadoon (Imp SWD) (C Chan & L Garrett)
Junior of Breed: Paisleygrove Magic Man (A Tohill)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Ms Carol Gunn (QLD)
Aust Sup Ch Kimkiera Believe It Or Not (Melissa Grant)
Runner Up in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) (Miss C Ryan)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Joerana Steal A Kiss Off Tex (Ms Gaylene King)
Minor in Group: Chesapeake Bay Retriever
Webfoot Eye of the Eagle (Mr T Lodder)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Tealpoint Xanadu of Kubla Khan (Heather Reynolds)
Junior in Group: Pointer
Aust Ch Tukeglen Try Not To Stare (Helen McCready)
Brittany
BOB: Aust Ch Wameika Just a Little Short (I & K Ward)
Bitch CC: Aust Ch Wameika Kazs Short Spirit (I & K Ward)
Chesapeake Bay Retriever
BOB & Minor of Breed: Webfoot Eye of the Eagle (Mr T Lodder)
Clumber Spaniel
BOB & Minor of Breed: Bayparque Order Of The Fenix (Imp NZ) (J Hannan)
Cocker Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Kimkiera Believe It Or Not (Melissa Grant)
Bitch CC: Aust Ch Kimkiera Impossible Dreams (Melissa Grant)
Baby of Breed: Joerana Steal A Kiss Off Tex (Ms Gaylene King)
Junior of Breed: Aust Ch Kimkiera Krazy For You (Melissa Grant)
German Shorthaired Pointer
Dog CC & Puppy of Breed: Tealpoint Xanadu of Kubla Khan (Heather Reynolds)
Junior of Breed: Tealpoint Xcalibur of the Lake (Heather Reynolds)
Golden Retriever
BOB: Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) (Miss C Ryan)
Puppy of Breed: Aust Ch Wysiwyg Take A Flyin Leap (Angela Findlay)
Labrador Retriever
BOB: Aust Ch Goldychocs Bear Hug (Kate Pradella)
Bitch CC & Junior of Breed: Booroomgai Hot Off The Press (Mrs Ellen Gale)
Minor of Breed: Goldychocs Follow My Lead (AI) (Kate Pradella)
Puppy of Breed: Booroomgai The Bombardier (Mrs Ellen Gale)
Pointer
BOB: Aust Ch Tukeglen Stakes R High (Helen McCready)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tukeglen Try Not To Stare (Helen McCready)
Baby of Breed: Ponsonby Aristar At Tukeglen (Helen McCready and Colleen Dewson)
Weimaraner
BOB: Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal (Amanda Williamson)
Bitch CC: Aust Ch Greyghost Uptown Girl (Bev Quinlan)
Junior of Breed: Aust Ch Greyghost Weis Cracker (B Quinlan)
Welsh Springer Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)
Dog CC: Aust Gr Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Miss Laurane Buchanen (QLD)
Aust Sup Ch Baldev Enigma (Sara Skinner)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Splendak Leads Like a Lady (B K & Y J Shaw)
Minor in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Rickaby Bound For Glory (J Harnett)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & YJ Shaw)
Junior in Group: Norwegian Elkhound
Kyxen Better Than Dad (S Howard & A Senior)
Afghan Hound
BOB: Aust Ch Tianze Mystify Me (Jacky Harnett)
Bitch CC: Aust Ch Tianze B Witch Me (Mrs Heidi McKay)
Puppy of Breed: Keywest Decadent Revenge (AI) (Penni Smith / Mr P & Mrs G May)
Beagle
BOB: Aust Sup Ch Baldev Enigma (Sara Skinner)
Bitch CC: Langrigg Thru The Looking Glass (L & J Osmotherly)
Dachshund (Miniature Long Haired)
Bitch CC & Junior of Breed: Valgarden Samantha (V Bowden)
Baby of Breed: Splendak Leads Like a Lady (B K & Y J Shaw)
Minor of Breed: Maralya Moonwalk (V Bowden)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB: Aust Ch Dakley Charlie Brown (D Cross)
Bitch CC: Dakley Lacey (D Cross)
Minor of Breed: Daxhaus Dangerous Liason (J Meharry/L Dorr/C Armatys)
Puppy of Breed: Aust Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & YJ Shaw)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB: Agwyr A Star Called Asher (D G Hoyle & A Beecher)
Foxhound
BOB: Aust Ch Mingus Hound Hennessy (Mrs N A O'Neill)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bellarell Newline Lacey Face (Mrs N A O'Neill)
Grand Basset Griffon Vendeen
BOB & Minor of Breed: Rickaby Bound For Glory (J Harnett)
Norwegian Elkhound
BOB & Junior of Breed: Kyxen Better Than Dad (S Howard & A Senior)
Pharaoh Hound
BOB: Aust Ch Sleykh In Central Park (AI) (Dr A L Oksa Walker)
Whippet
Dog CC: Aust Ch Bellarell My Lord Muldoon (Mrs N O'Neill)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)
Aust Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)
Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Waykrest Mirror Magic (Wayne Carter)
Baby in Group: Australian Shepherd
Maisilva Shades Of Grey (Mrs K Vardy & Maisilva Kennels)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Karalcin Dusk to Dawn (K Long)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Cuuchin Champagne Showers (Joyce Wheeler)
Australian Cattle Dog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Waykrest Mirror Magic (Wayne Carter)
Dog CC: Aust Sup Ch Dewregal Total Rex (Mark and Glenys Armstrong)
Minor of Breed: Blucalypt Dandarbong (Mr G & Mrs S Pinsent)
Puppy of Breed: Aust Ch Waykrest Hot Assassin (Waykrest Kennels)
Australian Kelpie
BOB: Aust Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)
Baby of Breed: Ilomann Red Warratah (Lee-Anne Symonds)
Australian Shepherd
Baby of Breed: Maisilva Shades Of Grey (Mrs K Vardy & Maisilva Kennels)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Mirribandi Cairo (AI) (Kathryn Winton)
Bitch CC: Aust Ch Mirribandi Ultra Violet (Kathryn Winton)
Border Collie
Minor of Breed: Yarrancoly Kickstart My Heart (T & J Baldwin)
Collie (Rough)
BOB: Aust Gr Ch Roxedo Black Raven (Miss B A Lines)
Bitch CC & Minor of Breed: Robgai Crystal Clear Waters (Miss B A Lines)
Puppy of Breed: Kilcoy Styled By The Stars (Miss B A Lines)
German Shepherd Dog
BOB: Debbar Varuni (Mrs D Okeefe)
Minor of Breed: Karalcin Dusk to Dawn (K Long)
Old English Sheepdog
BOB: Aust Ch Gracelodge Sweet Charity CCD CD (K Sukova)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB & Puppy of Breed: Cuuchin Champagne Showers (Joyce Wheeler)
Dog CC: Cuuchin After Midnight (Joyce Wheeler)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Ann Charlotte Holman (QLD)
Aust Sup Ch Wulfgar Royal Finn (S Gendle / B Lougheed)
Baby in Group: Siberian Husky
Matrak My Blkbeewdy (G I & B A Goodwin)
Minor in Group: Dogue de Bordeaux
Bordogue Alexander (Keith & Kylie Reid)
Junior in Group: St Bernard
Aust Ch Draycan Indulge In Cooper (Draycan Kennels)
Akita
BOB: Aust Ch Maho Almighty Mojo (N & V Schneider)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shokuma Dressed For Success (N & V Schneider / J Wiltshire)
Alaskan Malamute
BOB: Darksky Livin The Dream (K Hilan / D Dashington / R Surawski)
Bullmastiff
BOB & Junior of Breed: Bullofglory Copper Loadofthis (Jodi Johnston)
Bitch CC & Puppy of Breed: Tiararebel Sterling Opal (AI) (Vicki Owen)
Baby of Breed: Bullmighty You're My Best Friend (V Owen & B Dawson)
Minor of Breed: Bullalryll Ebonyface (C M Jenkins)
Cane Corso
BOB: Mullossus Chloe (Mrs M A Cleary)
Dobermann
BOB: Wattavue In Your Wildest Dream (Wattavue Kennels)
Baby of Breed: Wattavue Kredit Limit (AI) (Fabian & Harnell)
Dogue de Bordeaux
BOB: Aust Gr Ch Bordogue Tobias (Keith & Kylie Reid)
Bitch CC: Call Me Bibi Orisku Esbrella (Imp CZE) (Keith & Kylie Reid)
Minor of Breed: Bordogue Alexander (Keith & Kylie Reid)
Neapolitan Mastiff
BOB: Fairport Madra Perla (Keith & Jan Smith)
Dog CC: Aust Ch Fairport Manna (K and J Smith)
Samoyed
BOB: Aust Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)
Schnauzer
BOB & Junior of Breed: Regenstauf Courage Under Fire (Regenstauf Kennels)
Schnauzer (Giant)
BOB: Aust Sup Ch Wulfgar Royal Finn (S Gendle / B Lougheed)
Shiba Inu
Baby of Breed: Wolfworx Hitoshi Kumakichi (Alan Craze & Joyce Wheeler)
Siberian Husky
Baby of Breed: Matrak My Blkbeewdy (G I & B A Goodwin)
Junior of Breed: Aust Ch Matrak MyKrusada (Kaitlyn Clarke)
St Bernard
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Draycan Indulge In Cooper (Draycan Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Draycan Indulge in Brandy (Stacy Guilfoyle)
Baby of Breed: Draycan Give It All Youve Got (Draycan Kennels)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Janelle Mannell (QLD)
Dwynella Man Of Distinction (Imp NZ) (J Meharry / L Dorr / D Dickinson)
Baby in Group: Dalmatian
Paceaway Xtreme Impact (Paul Gough & Tamarin Chandler)
Minor in Group: Great Dane
Danetastic Loony Joony (Burnett / Mann)
Boston Terrier
BOB: Exaltare Living Legend (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
Dog CC & Puppy of Breed: Drumsara Special Journey (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
Dalmatian
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Rekindled (Paul Gough/Tamarin Chandler)
Baby of Breed: Paceaway Xtreme Impact (Paul Gough & Tamarin Chandler)
Great Dane
BOB & Minor of Breed: Danetastic Loony Joony (Burnett / Mann)
Dog CC & Junior of Breed: Mulgadane Lyka Tora (D Milthorpe & S Bruce)
Lhasa Apso
BOB: Bao Shi Flash Harry (Imp NZ) (Miss R E Mune)
Bitch CC: Aust Ch Nahemja Twilight (Trudi Counsell)
Poodle (Miniature)
Dog CC: Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)
Puppy of Breed: Bienaime Lil Divine Diva (P Morgan)
Schipperke
BOB: Aust Gr Ch Pandec Free Spirit (Tania McAlister)
Bitch CC: Aust Gr Ch Pandec Idol Spirit (Tania Mcalister)
Junior of Breed: Aust Ch Monterrez Miss Universe (Tania McAlister)
Shih Tzu
BOB & Junior of Breed: Dwynella Man Of Distinction (Imp NZ) (J Meharry / L Dorr / D Dickinson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Loujen Naughty But Nice (J Meharry / L Dorr)
Tibetan Terrier
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Delaware Ebony Rose (Imp NZ) (Sharon & Breanne Lancey)