Nanango Kennel Club (QLD)
Date of Show : 28-Sep-2018 (Friday)
Open Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr David Kill (QLD) (Total Entry : 154)
Aust Ch Grantulla Dihya JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
Intermediate in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Ms Stacy Guilfoyle (QLD) (Group Entry : 34)
Aust Ch Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)
Australian Silky Terrier
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)
English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Aust Ch Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)
Pomeranian
R/UP BOB, Res Bitch & Puppy of Breed: Dreamforever Ima Sassy Girl (Penny Driver)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Wendy Pleydell-Fry (QLD) (Group Entry : 22)
Aust Ch Burfield Big Bang (Miss Annelise Dopking)
Airedale Terrier
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Burfield Big Bang (Miss Annelise Dopking)
Tenterfield Terrier
Reserve Dog: Stilwater Jackospades (Mrs K Jennings)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Glenn Wilshier (QLD) (Group Entry : 21)
Aust Ch Whistlewire Snowy River Rider (Leanne Hall)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Woodwych Roulette (Mrs K Hutt)
Cocker Spaniel
Best Bitch & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Asuare Cant keep A Secret (K Hutt)
Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Macdolly Double Take (Mrs Kay Hutt)
German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Woodwych Roulette (Mrs K Hutt)
German Wirehaired Pointer
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Whistlewire Snowy River Rider (Leanne Hall)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Bronwen Dickson (QLD) (Group Entry : 20)
Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)
Runner Up in Group & Junior in Group: Azawakh
Aust Ch Grantulla Dihya JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
Azawakh
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Aust Ch Grantulla Dihya JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
Basenji
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)
Reserve Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Remwin Wildaboutharry (Robyn Thompson)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr David Kill (QLD) (Group Entry : 14)
Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Baby in Group: White Swiss Shepherd Dog
Wolfonyx Bat Outta Hell (Richard Clarke)
Puppy in Group: Maremma Sheepdog
Glendawn Alpha Lyral (L R Thompson)
Junior in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Cathkin My Eyes Adore You (Karen Lapworth)
Australian Kelpie
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Collie (Rough)
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Aust Ch Cathkin My Eyes Adore You (Karen Lapworth)
Maremma Sheepdog
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Glendawn Alpha Lyral (L R Thompson)
White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Wolfonyx Bat Outta Hell (Richard Clarke)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Glenn Wilshier (QLD) (Group Entry : 25)
Bernese Mountain Dog
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)
Baby of Breed: Trivale Amour Phoebe (M K Smith & G J Keown)
Dogue de Bordeaux
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Molosser Inky (Tracy Lamb)
Baby of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)
German Pinscher
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Into The Fire (Mrs Brenda Turner)
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Aust Ch Folkvar Day Dream Believer (Mrs Brenda Turner)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr John Mitchell (QLD) (Group Entry : 18)
Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Puppy in Group: Boston Terrier
Bostonwood Rummer Has It (Mrs V Tyler)
Junior in Group: British Bulldog
Aust Ch Eddybul That's What I Like (Laurie Edwards / Allen & Vickki Lamb)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Boston Terrier
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Bostonwood Rummer Has It (Mrs V Tyler)
British Bulldog
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Eddybul Enter Sandman (Allen & Vickki Lamb)
R/UP BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Aust Ch Eddybul That's What I Like (Laurie Edwards / Allen & Vickki Lamb)
Japanese Spitz
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Schipperke
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)