Working Dog Club of Tasmania (AM SHOW) (TAS)
Date of Show : 30-Jun-2018 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr John Rowles (NSW) (Total Entry : 315)
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Puppy in Show: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Junior in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)
Intermediate in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Eireannmada We Will Rock You (Greg Browne)
State Bred in Show: Bedlington Terrier
Aust Ch Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)
Aust Bred in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Bred by Exhibitor in Show: Clumber Spaniel
Aust Ch Boroniahil Fools Rush In (John/ Judy & Susan Teniswood)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW) (Group Entry : 58)
Aust Ch Eireannmada We Will Rock You (Greg Browne)
Runner Up in Group: Pomeranian
Aust Gr Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)
Baby in Group: Pekingese
Miyoko Jade Willow (Mrs A V Smithers)
Puppy in Group: Pomeranian
Coleisha Coco Cabana (AI) (MRS E A COLEMAN)
Junior in Group: Havanese
Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Kangala Gangster Gus (Mrs Y M Metzger)
Bred by Exhibitor in Group: Pekingese
Aust Gr Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Sebastians Law N Order Olivia (Sonya J Kantor)
Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)
Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada We Will Rock You (Greg Browne)
Baby of Breed: Sebastians Ripley Believe It (Sonya J Kantor)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sebastians Law N Order Olivia (Sonya J Kantor)
Chihuahua (Long Coat)
Baby of Breed: Kangala All That Jazz (Jacinta Harrison)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Mexicatl Little Bit Luvly (Jacinta Harrison)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mexicatl Fils De L Eclipse (Jacinta Harrison)
Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
Pekingese
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Gr Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Khyleini Letz Get Loud (Jan Hellessey)
Baby of Breed: Miyoko Jade Willow (Mrs A V Smithers)
Junior of Breed: Aust Ch Miyoko Vera Wang (S P &T M Sward)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Coleisha Coco Cabana (AI) (MRS E A COLEMAN)
Bitch CC & Junior of Breed: Coleisha Delta Dawn (AI) (MRS E A COLEMAN)
Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Gangster Gus (Mrs Y M Metzger)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW) (Group Entry : 35)
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)
Baby in Group: Bedlington Terrier
Vuedelac The Cossak (Ms Amanda Fox)
Puppy in Group: Border Terrier
Aust Ch Lisgar Otterly Outrageous (Lisa McGinn)
Junior in Group: Cairn Terrier
Emeraldcity Ellyse Perry (K Davies & K Wright)
Intermediate in Group: Skye Terrier
Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
Aust Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)
Bred by Exhibitor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)
Bedlington Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fioralainn Russian Rhapsody (Amanda Fox)
Baby of Breed: Vuedelac The Cossak (Ms Amanda Fox)
Border Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lisgar Otterly Outrageous (Lisa McGinn)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Burrowa Knight SE (Lisa McGinn)
Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Quinzeh The Jester of Wonder (Angela Stacey)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Willown Little Lolis (Angela Stacey)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Emeraldcity Ellyse Perry (K Davies & K Wright)
Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shado-Lans El Bandito (NZ IMP) (Debbie Veevers)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tasshot Dizzy Miss Lizzy (Debbie Veevers)
Baby of Breed: Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Blue (Val Adams)
Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Res Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW) (Group Entry : 48)
Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Runner Up in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hanafor Drama Queen (AI) (F Harris & B Stading)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Avila Maid For Doulton (Imp NZ) (E & K Job / A & M Jones)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Fantango Reach For The Sun (Mrs P Middleton)
Bred by Exhibitor in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Boroniahil Fools Rush In (John/ Judy & Susan Teniswood)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Ch Naragold Georgie Girl (Janette Grierson)
Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Boroniahil Fools Rush In (John/ Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Boroniahil Babushka (John / Judy & Susan Teniswood)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)
Bitch CC & Puppy of Breed: Avila Maid For Doulton (Imp NZ) (E & K Job / A & M Jones)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Tammahi Promises Promises (Susan Heath)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kaparla Call the Cops (AI) (Mrs P Middleton)
Puppy of Breed: Goldlake Hot Summer Night (Mrs J Grierson)
Intermediate of Breed: Fantango Reach For The Sun (Mrs P Middleton)
Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Goldlake Happily Ever After (Mrs J Grierson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Naragold Georgie Girl (Janette Grierson)
Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
Baby of Breed: Aust Ch Hanafor Drama Queen (AI) (F Harris & B Stading)
Puppy (Dog) of Breed: Kenoz Tsar Alexis (AI) (Mrs M & Mr B Gourlay)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
Weimaraner
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr John Bryson (NSW) (Group Entry : 31)
Aust/Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
Baby in Group: Foxhound
Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)
Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Who's Ya Daddy (M G Fox)
Junior in Group: Basset Hound
Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)
Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Polbathic Dak Earle (Eric Daniels & Ray Wall)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)
Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zandeena Who's Ya Daddy (M G Fox)
Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)
Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Fudeta Neil Diamond (Ali Tabrett)
Black and Tan Coonhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust/Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)
Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Earle (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Treliske (Eric Daniels & Ray Wall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sonderbar Voules Vous (Mrs H Chabanov)
Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shasdin Wiry Im Dak Chick (AI) (Miss L Woods / Mr J & Mrs T McDonald)
Foxhound
Baby of Breed: Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr John Rowles (NSW) (Group Entry : 61)
Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Bred by Exhibitor in Group: Collie (Smooth)
Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)
Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blueamble Red Satin Sinner (A & J Lamberton/ B Tillman & K Baker)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Sanpasho Rusty Shimmer (Wendy Richardson)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Baby of Breed: Aust Ch Beljekali Year of the Asher (C & J Fynmore / K Truman)
Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Khayoz Somebody Stop Me (AI) JD TDX (Mr P & Mrs V Hofto)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Estrelea Corrupted Astrology (Sarah Waddingham)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sanpasho Bold Chieftain (R & H Owen)
Reserve Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Borderstrand Steel Cruisin (Wendy Richardson)
Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Sanbriann Wagamuffin (Helen Owen)
Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Karraine Blazing to Victory (Maree Anderson)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Karraine Token From Ruby (K & P Eaves-Tennant)
Baby of Breed: Zaubistar Amethyst and Tulle (Rebecca Fyfe)
Puppy of Breed: Karraine K For Kartier (Mrs P Eaves Tennant)
Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)
Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Barahwolfe Snowbells At Accebera (Imp NZ) (R Jones & P Dowle)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr John Rowles (NSW) (Group Entry : 44)
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Man Of Steel (P & P Gaunson)
Baby in Group: Samoyed
Vashka Sparkling Moon Light (Lesley Eaton)
Puppy in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Light UP The World TO Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Life In The Fast Lane (D Klaaysen / J Beard & K O'Riley)
Intermediate in Group: Boxer
Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
State Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)
Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Cloudforest Zieria (S & C Eastley)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Cloudforest Bo Diddley (S & C Eastley)
Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Johvi Sir Tobias (Vicki Sheppard)
State Bred of Breed: Johvi Lady Marmalade (Vicki Sheppard)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Remyk Tru Bru (R Morgan & M Coleman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Remyk U Kept A Secret (R Morgan & M Coleman)
Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
German Pinscher
Puppy of Breed: Aust Ch Angelsun Red Power ToKayem (Kerry Adams)
Newfoundland
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yesallaw Light UP The World TO Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB and Dog CC: Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)
Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Moyà Shake Rattle N Roll (AI) (Imp NZ) (Dion Russell)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Darkmessiah Black Tie Affair (Maree Anderson)
Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kalaska Man Of Steel (P & P Gaunson)
Baby of Breed: Vashka Sparkling Moon Light (Lesley Eaton)
Junior of Breed: Aust Ch Kalaska Life In The Fast Lane (D Klaaysen / J Beard & K O'Riley)
St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr John Bryson (NSW) (Group Entry : 38)
Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)
Runner Up in Group & Junior in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sangye Blackmail (Dawn Alomes)
Baby in Group: French Bulldog
Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Puppy in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Black Caviar (Adam C Booth)
Bred by Exhibitor in Group: French Bulldog
Aust Ch Dentellieres Hard Act Tofollow (Jessica Harrison)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)
Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abstn Tick Tick Boom (Jay-Anne Bransby)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zareba Just Like Fire (Ms J Bransby)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paseya Rockit To Numba One (Fran Smith / Yanina Smith / Katelyn Smith)
Dalmatian
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adstaff Black Caviar (Adam C Booth)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Dentellieres Hard Act Tofollow (Jessica Harrison)
Baby of Breed: Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)
Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)
Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sangye Blackmail (Dawn Alomes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)