Mount Perry Show Society Inc (QLD)
Date of Show : 21-Apr-2012 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Helen Weil (QLD)
Feldjaeger Defy The Odds (Judy Glover)
Minor in Show: Staffordshire Bull Terrier
Gemra Sink Th Ink (P Abbott)
Junior in Show: Weimaraner
Aust Ch Feldjaeger Ace of Hearts (Judy Glover)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD)
Aust Gr Ch Yysur Beyond Paradise (Pam Sleep)
Puppy in Group: Papillon
Goodvibes Blue By You (Mr B & Ms J Stewart-Cook)
Junior in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Casmai Th Great Invasion (Cassie Hatfield)
Australian Silky Terrier
BOB: Aust Ch Karlyermai Western Style (Kerry McNamara)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chamshep Ona Lucky Stryk (Kerry McNamara)
Baby of Breed: Chamshep Tamiko Lucy (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Aust Ch Innesveil Classic Romance (Joy McInnes)
Chihuahua (Long Coat)
Puppy of Breed: Sianjo Mr Aristocrat (Mr J Farry)
Chinese Crested Dog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Casmai Th Great Invasion (Cassie Hatfield)
Bitch CC: Aust Ch Casmai Tickled Pink (Cassie Hatfield)
Baby of Breed: Aust Ch Casmai Step Aside Im Posh (Cassie Hatfield)
Papillon
BOB: Aust Ch Jaroma Glen Egin (Imp UK) (Mr B & Ms J Stewart-Cook)
Bitch CC: Phytia Victoria Charming Crown (Shirley Mason)
Puppy of Breed: Goodvibes Blue By You (Mr B & Ms J Stewart-Cook)
Junior of Breed: Goodvibes Blue Genes (Mr B & Ms J Stewart-Cook)
Pug
Junior of Breed: Elistar Little Star (Fran Tudhope)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD)
Aust Ch Gemra Jokers Rum (P Abbott)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Gemra Sink Th Ink (P Abbott)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Topgear A Blonde Moment (Kristy Roebig)
Fox Terrier (Smooth)
Baby of Breed: Keighly Joseph Alexander (K N & J A Hort)
Jack Russell Terrier
BOB: Aust Ch Macullen Jack In A Box (D & K Fitzgerald)
Bitch CC: Macullen How Sweet I Am (D & K Fitzgerald)
Manchester Terrier
BOB: Aust Ch Gallifreyan Rendez Vous (Ann Faulkner)
Staffordshire Bull Terrier
BOB: Aust Ch Gemra Jokers Rum (P Abbott)
Bitch CC: Aust Ch Gemra Special Quest (P Abbott)
Minor of Breed: Gemra Sink Th Ink (P Abbott)
Puppy of Breed: Topgear A Blonde Moment (Kristy Roebig)
Junior of Breed: Slavestaff Thunderstruck (Slavestaff Kennels)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD)
Aust Ch Feldjaeger Ace of Hearts (Judy Glover)
Baby in Group: Weimaraner
Feldjaeger Defy The Odds (Judy Glover)
Minor in Group: Labrador Retriever
Mikelli Under A Spell (Gail Reilly)
Cocker Spaniel
Puppy of Breed: Penita Pay The Piper (Lynell Watts)
English Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Reibey Ice Maiden (P & J Boyd)
Minor of Breed: Aust Ch Reibey Ice Maiden (P & J Boyd)
German Shorthaired Pointer
BOB: Adligjager Grand Affair (D C & C A Hayes)
Dog CC: Adligjager Gun Deal (Danny & Cathie Hayes)
Labrador Retriever
BOB: Aust Ch Mikelli Satin N Silk (Maurie and Sue Fisher)
Minor of Breed: Mikelli Under A Spell (Gail Reilly)
Weimaraner
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Feldjaeger Ace of Hearts (Judy Glover)
Baby of Breed: Feldjaeger Defy The Odds (Judy Glover)
Welsh Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Tazlon Delduso Batman (Les D Allen)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD)
Aust Ch Bellarell Newline Lacey Face (Mrs N A O'Neill)
Basenji
BOB & Puppy of Breed: Katimbari Hell Razor (Mrs L R Thompson)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB: Aust Ch Drakesleat Fred Leicester (Imp UK) (Barry Meyers)
Bitch CC: Aust Ch Drakesleat Otton Spicy (Imp UK) (Barry Meyers)
Foxhound
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Bellarell Newline Lacey Face (Mrs N A O'Neill)
Dog CC: Aust Ch Mingus Hound Hennessy (Mrs N A O'Neill)
Whippet
BOB: Aust Ch Calahorra Nellgwynne (A Faulkner / N O'Neill)
Dog CC: Aust Ch Bellarell My Lord Muldoon (Mrs N O'Neill)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD)
Aust Ch Taerlin Bohemianrhapsody (Mr T & Mrs C Wilcher / Mrs C Mostyn)
Runner Up in Group: German Shepherd Dog
Zellburg Stella (LaGuardia Kennels)
Puppy in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Theldaroy Call Me Browned Off (L C & R A Seare)
Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Sandsprite Southern Sky (L Symonds)
Australian Kelpie
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Sandsprite Southern Sky (L Symonds)
Dog CC: Aust Ch Morkerbook Sun Warrior (Miss Naomi Morris)
Australian Shepherd
BOB: Newblood Red Hot (Gail Reilly)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wajoma Cheque Me Out (Kerry McNamara)
Junior of Breed: Lanbart Vegas Showgirl (Kerry McNamara)
Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Chamshep Boundary Rider (Kerry McNamara)
Bitch CC: Aust Ch Chamshep Beauty Pagent (Kerry McNamara)
Puppy of Breed: Aust Ch Chamshep Zander Anderson (Kerry McNamara)
Border Collie
BOB: Aust Ch Taerlin Bohemianrhapsody (Mr T & Mrs C Wilcher / Mrs C Mostyn)
Bitch CC: Wynnlake Midnight Whisper PT (Mrs CL Mostyn)
Junior of Breed: Pukawidgee Fair Aisling (Wendy Lucht)
Collie (Rough)
BOB: Aust Ch Burdekin Beyond My Love (Glenda Grant)
Finnish Lapphund
BOB: Aust Gr Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa (L C & R A Seare)
Bitch CC & Junior of Breed: Theldaroy Call Me Madam (L C & R A Seare)
Puppy of Breed: Aust Ch Theldaroy Call Me Browned Off (L C & R A Seare)
German Shepherd Dog
BOB: Zellburg Stella (LaGuardia Kennels)
Dog CC: Aust Ch Alderhaus Mikas Rusty (LaGuardia Kennels / P Alder / R VanHelvoort)
Baby of Breed: Crossfire Eclipse Of The Sun (Judith Hayton)
Puppy of Breed: Volscain Yambo (Richard Clarke)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Aust Ch Wolfonyx Fame N Fortune (Richard Clarke)
Maremma Sheepdog
BOB: Aust Ch Glendawn Winforce Ceasar (L Hinricks)
Dog CC & Junior of Breed: Maremmano Nina (Robyn Thompson)
Swedish Vallhund
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Dlarah Cheers Drink To That (Sharon Morris)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB: Aust Ch Seeshell Stand On Ceremony (Leigh Hinricks)
White Swiss Shepherd Dog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch EternalNike Amando (Imp NZ) (R Clarke & K McNamara)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD)
Aust Ch GrizzMuffley Live For Love (C & H Thomas / B & S Wehmeier)
Baby in Group: Boxer
Saxonee Incite A Riot (Paul McArthur)
Puppy in Group: Bullmastiff
Aust Ch Grizzmuffley Aint No Rules (C & H Thomas / B & S Wehmeier)
Boxer
Baby of Breed: Saxonee Incite A Riot (Paul McArthur)
Bullmastiff
BOB: Aust Ch GrizzMuffley Live For Love (C & H Thomas / B & S Wehmeier)
Puppy of Breed: Aust Ch Grizzmuffley Aint No Rules (C & H Thomas / B & S Wehmeier)
Rottweiler
BOB: Aust Ch Abakahn Quinco Gilchrist (Leigh Sutton / Kevin Kelly)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD)
Aust Ch Azadane Noble Max A Million (AI) (Steve & Chris Bazzocco)
Runner Up in Group: Schipperke
Aust Ch Beadale U Son Ova Gun (Barbara Balaam)
British Bulldog
BOB: Aust Ch Karazma Sox N Jox (Irene Snailham)
Great Dane
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Azadane Noble Max A Million (AI) (Steve & Chris Bazzocco)
Bitch CC: Aust Ch Azadane Only Zeta S Way (AI) (Steve & Chris Bazzocco)
Schipperke
BOB: Aust Ch Beadale U Son Ova Gun (Barbara Balaam)