Alice Springs Kennel & Dog Sports Club (Show #478) (NT)
Date of Show : 13-Jul-2024 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Edward Pickering (NSW) (Total Entry : 165)
Aust Ch Mirriyuula Illusion By Design (AI) (T & A Jenkins)
Minor in Show: Border Terrier
Guilcroft Which Witch Is Which (Mrs P and Mr G Harding)
Puppy in Show: Havanese
Aust Ch Karyme V For Victory (Mrs T Stewart, Mrs J Whitney, Ms G Ransom)
Junior in Show: Samoyed
Aust Ch Airebis Enchanted At Midnight (Kellie, Judy & Graham Hughes and Patrick Chapman-Stevens)
Intermediate in Show: Miniature American Shepherd
Am Ch Aust Ch Hearthside Clever Endeavor (Imp USA) (Pauline Kent)
State Bred in Show: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Tagetarl Stumpy Shaknotstired (J S & C M Beckett)
Runner Up Neuter in Show: Whippet
Aust Neut Gr Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW) (Group Entry : 27)
Aust Ch Karyme V For Victory (Mrs T Stewart, Mrs J Whitney, Ms G Ransom)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Guilcroft Vanilla Fudge (Pamela and Garth Harding)
Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Guilcroft Vanilla Fudge (Pamela and Garth Harding)
Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shigriff Spy Who Loved Me (Mrs T & Miss A Beavis)
Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karyme V For Victory (Mrs T Stewart, Mrs J Whitney, Ms G Ransom)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kabova Aquarius (Jenny Whitney)
Baby of Breed: Shellbears Sway My Way (Anne Lay)
Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Nikijay Ring Of Fire (Geraldine Noonan)
Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW) (Group Entry : 20)
Aust Sup Ch Guilcroft Pay It Forward (Pamela & Garth Harding)
Minor in Group: Border Terrier
Guilcroft Which Witch Is Which (Mrs P and Mr G Harding)
Puppy in Group: Border Terrier
Guilcroft Who Is Henry Higgins (Mrs P and Mr G Harding)
Intermediate in Group: Border Terrier
Aust Gr Ch Guilcroft Next Top Model (Pamela & Garth Harding)
Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Natuska Catch An Archangel (Kerryn Pearson)
Australian Terrier
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tagetarl Aussie Dragonheart (J S & C M Beckett)
Border Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Guilcroft Pay It Forward (Pamela & Garth Harding)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Guilcroft Who Is Henry Higgins (Mrs P and Mr G Harding)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Guilcroft Next Top Model (Pamela & Garth Harding)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Guilcroft Which Witch Is Which (Mrs P and Mr G Harding)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska Catch An Archangel (Kerryn Pearson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Natuska Money For Nothing (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Natuska Evil On My Mind (Kerryn Pearson)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Santop Firestorm (Mrs M Doyle)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW) (Group Entry : 34)
Lakewinds X Marks The Spot (Miss Julie Manser)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Quinks Dare You To Doubt Me (Mrs Kristy Quinlan)
Brittany
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Am Gr CH Gd/ Aust Ch Dream Hi Sr Dont Believe Me Just Watch (IMP USA) (Rebecca Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Willwei Just Watchme B A Rebel (Rebecca Williams)
Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Wolf Of Wallstreet (J Whitney)
Cocker Spaniel
Aust Bred of Breed: Aust Ch Quinks Dare You To Doubt Me (Mrs Kristy Quinlan)
English Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Wytcher B Spellbound (N B & S P Jones)
Minor of Breed: Nobul Moments Of Glory (Jan Waite)
Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Havanova Rubicon Ruler (Rebecca Fidge & David Oppermann)
Baby of Breed: Havanova When Stars Collide (Rebecca Fidge & David Oppermann)
Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lakewinds X Marks The Spot (Miss Julie Manser)
Baby of Breed: Aspyre More Zest Than The Rest (AI) (Mr M K Chua / Miss J Manser)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW) (Group Entry : 8)
Aust Ch Assuana Sultana (Ms Lisa Marsh)
Runner Up in Group & Minor in Group: Whippet
Calahorra Larrakia (Julie Hall)
Baby in Group: Irish Wolfhound
Tirowen Sullivan Wright (Peter & Joan Wright)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Langtally My Sister Sam (Ms Lisa Marsh)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Gr Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Assuana Sultana (Ms Lisa Marsh)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Langtally My Sister Sam (Ms Lisa Marsh)
Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tirowen Declan Wright (Peter & Joan Wright)
Baby of Breed: Tirowen Sullivan Wright (Peter & Joan Wright)
Whippet
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Calahorra Larrakia (Julie Hall)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chakrata Polly Wheresya Dolly (Mrs A E E Curran & Ms J Hall)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW) (Group Entry : 34)
Aust Ch Mirriyuula Illusion By Design (AI) (T & A Jenkins)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Cayano Queen Ov The Nile (T & A Jenkins)
Junior in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Beletta Miss Lolly Sox (Mrs J Hafey)
Intermediate in Group: Miniature American Shepherd
Am Ch Aust Ch Hearthside Clever Endeavor (Imp USA) (Pauline Kent)
State Bred in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Tagetarl Stumpy Shaknotstired (J S & C M Beckett)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ks Ch Mne Ch Vaydee Tornado Chaser (Imp HKS) (J S & C M BECKETT)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tagetarl Keepin It Reel (J S & C M Beckett)
Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tagetarl Stumpy Shaknotstired (J S & C M Beckett)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Tagetarl Stumpy Sun Summoner (J S & C M Beckett)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Beletta Miss Lolly Sox (Mrs J Hafey)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Mirribandi Zaccheus (Michael Bratchell)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Mirribandi Titus Octavious (Michael Bratchell)
Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch T’asia Du Domaine De Vauroux (Imp Fra) (Kathy Prentice)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Mirribandi Yisreal (Michael Bratchell)
Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirriyuula Illusion By Design (AI) (T & A Jenkins)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Cayano Queen Ov The Nile (T & A Jenkins)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Roxamburg Reaper (R Bentley)
Miniature American Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am Ch Aust Ch Hearthside Clever Endeavor (Imp USA) (Pauline Kent)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW) (Group Entry : 25)
Sing & Aust Ch Acestar High Hopes For Valehaven (Imp SGP) (Miss B A Tan)
Runner Up in Group: Newfoundland
Aust Gr Ch Amblebrook Budweiser (Mrs L Buitenhuis & Mr A Buitenhuis)
Baby in Group: Newfoundland
Amblebrook Rumour Has It (Mrs L Buitenhuis & Mr R & Mrs L Chapman-Stevens)
Minor in Group: Newfoundland
Amblebrook Frankly My Dear (Mrs L Buitenhuis & Mr R & Mrs L Chapman-Stevens)
Puppy in Group: Boxer
Boxberry Heatwave (Mr D W Halliday)
Junior in Group: Boxer
Boxberry Call Me Maybe (Mr DW Halliday)
State Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Panthyon Persephone (Scott Gibson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Hot Chickie Babe (Tetley & Opbroek)
Runner Up Neuter in Group: Newfoundland
Aust Ch Amblebrook Once Upon A Time (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Steven)
Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Boxberry Call Me Maybe (Mr DW Halliday)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry Miracle On The Hudson (Mr D W Halliday)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Boxberry Heatwave (Mr D W Halliday)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Catch A Wave (Mr D W Halliday)
Minor of Breed: Boxberry Prankster (AI) (Mr DW Halliday)
Minor (Bitch) of Breed: Boxberry The Heat Is On (Ms N Tetley & Miss L Opbroek)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boxberry Hot Chickie Babe (Tetley & Opbroek)
Newfoundland
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Amblebrook Budweiser (Mrs L Buitenhuis & Mr A Buitenhuis)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Amblebrook Frankly My Dear (Mrs L Buitenhuis & Mr R & Mrs L Chapman-Stevens)
Baby of Breed: Amblebrook Rumour Has It (Mrs L Buitenhuis & Mr R & Mrs L Chapman-Stevens)
Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Amblebrook Once Upon A Time (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Steven)
Rottweiler
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Panthyon Persephone (Scott Gibson)
Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Airebis Enchanted At Midnight (Kellie, Judy & Graham Hughes and Patrick Chapman-Stevens)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sing & Aust Ch Acestar High Hopes For Valehaven (Imp SGP) (Miss B A Tan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Megaztar Miss Muffin (B Tan)
Baby of Breed: Megaztar Mysticalphoenix (B A Tan)
Shiba Inu
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Turning Red (J Whitney)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW) (Group Entry : 17)
Aust Ch Valdassa Calato Inca Gold (Donalee Ikin)
Junior in Group: Poodle (Standard)
Keacia River Of Dreams (Katherine Macklin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
CIB Aust Sup Ch A2O Ch Neut Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)
British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tufftry Queen Aelswith (AI) (Mrs K Dehne)
Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belzbentley McMuffin (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)
Peruvian Hairless Dog (Medium)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Valdassa Calato Inca Gold (Donalee Ikin)
Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Keacia River Of Dreams (Katherine Macklin)
Schipperke
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: CIB Aust Sup Ch A2O Ch Neut Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)