Brighton Kennel Club Inc (AM Show) (TAS)
Date of Show : 12-Mar-2022 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Steven Warry (WA) (Total Entry : 236)
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Show & Open in Show: Affenpinscher
Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Baby in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)
Puppy in Show: Cairn Terrier
Hannsum Silver Service (Susan Springer)
Junior in Show: German Shepherd Dog
Karraine Blaze’s Sterling Silver (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)
Intermediate in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Aust Bred in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs Ann O'keefe)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Weimaraner
Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) SWN RN TDX (Georgie Ranson)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Steven Warry (WA) (Group Entry : 45)
Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
Baby in Group: Pekingese
Miyoko Piano Man (A V Smithers)
State Bred in Group: Pekingese
Aust Ch Chinkira Striking Sunset (Pugmate Kennels)
Open in Group: Affenpinscher
Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)
Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Priscilla Brown (J Watt)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Let's Go Parti (Watt)
Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sunami Talk To The Paw (Cassie Leppard)
Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Carnwath Ink Master (Lindsay Bolden)
Baby of Breed: Aust Ch Amrish Centre Fold (Ruth Davis)
Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tokubetsu Rilakkuma (Mrs D Delphin)
Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)
Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Miyoko Joni Witha Dragon Tattoo (A V Smithers)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Chinkira Striking Sunset (Pugmate Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Miyoko Erika Enter The Dragons (A V Smithers)
Baby of Breed: Miyoko Piano Man (A V Smithers)
Junior of Breed: Woonan Arlo (Pugmate Kennels)
Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pugmate Lucy Liu (Pugmate Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Woonan Dark Side Dazzler (Pugmate Kennels)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Spurcius Silver Magic (AI) (Sharon Frankcombe)
Baby of Breed: Spurcius Giggle McDimples (AI) (Sharon Frankcombe)
State Bred of Breed: Aust Ch Spurcius Good Golly It’s Magic (S J Frankcombe)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr J James (QLD) (Group Entry : 36)
Aust Sup Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Hannsum Silver Service (Susan Springer)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Shielmont Ramble On (S McMahon)
Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Sashgar I Am Aragon (Sashgar Kennels)
State Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Sashgar Chain Of Stars (Sashgar Kennels)
Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kahedi Blue Skyes (Jean Lemon)
Bull Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sirram Double Click (T Matsen / R Balsillie / H Walker)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Bullarmine Jekyll N Hyde (T Matsen & R Balsillie & H Walker)
Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hannsum On The Money (Susan Springer)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Hannsum Silver Service (Susan Springer)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sashgar I Am Aragon (Sashgar Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shielmont Ramble On (S McMahon)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Sashgar Chain Of Stars (Sashgar Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Shielmont Ramble Renew (S McMahon)
Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baghasdail Might N Power (Ms V M Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dixiedaly Diamonds In The Sky (Val Adams)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Scotch Notch (Val Adams)
Skye Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)
Staffordshire Bull Terrier
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jamastaffs Maggie May (AI) (J P Aherne / M D Smith)
West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr J James (QLD) (Group Entry : 47)
Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Runner Up in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Doulton Time Maiden (E & K Job/ A & M Jones)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)
Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Sup Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs Ann O'keefe)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) SWN RN TDX (Georgie Ranson)
Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)
Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Avila Maid For Doulton (Imp NZ) (E & K Job / A & M Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs Ann O'keefe)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Doulton Time Maiden (E & K Job/ A & M Jones)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)
Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arangold Living The Dream (Imp NZ) (Mr Benjamin P Evans)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lakenland Musicman At Arosa (AI) (Imp NZ) (M Reichmuth/ S Rattle & T Sproule)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)
Golden Retriever
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)
Baby of Breed: Emperosgold Orielton At Goldlake (AI) (Janette Grierson)
Baby (Bitch) of Breed: Goldlake Ionia (Janette Grierson)
Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) RN SWN (Catherine Jones)
Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) SWN RN TDX (Georgie Ranson)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tazlon Once Upon a Time (Mr B & Mrs M Gourlay)
Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Grausturm Auroras Wisp Dreams (AI) (I Albion)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Steven Warry (WA) (Group Entry : 18)
Aust Sup Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Sup Ch Khayoz Flirting With The Boys (Mel Prouse / Mrs C & Mr J Valk)
Baby in Group: Dachshund (Wire Haired)
Idylwins Noelle (M Winch/ C Reid/ R Young/ S Collins)
Puppy in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena All You Need Is Love (Mrs R & Mr R Wallis)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)
State Bred in Group: Basenji
Aust Gr Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
Open in Group: Basenji
Aust Gr Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)
Basenji
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)
Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
Dachshund (Wire Haired)
Baby of Breed: Idylwins Noelle (M Winch/ C Reid/ R Young/ S Collins)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rokeena All You Need Is Love (Mrs R & Mr R Wallis)
Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)
Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Khayoz Flirting With The Boys (Mel Prouse / Mrs C & Mr J Valk)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ridgesetter Lock Stock Nbarrel (L Wiltshire)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)
Baby of Breed: Kallrea Shape Of You (L Wiltshire)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Michael Yates (QLD) (Group Entry : 41)
Karraine Blaze’s Sterling Silver (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu The Cat's Pyjamas (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Newpry Eclipse Of The Heart (Nicole Newett)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Kilwarrin Play The Game (M & J Kaden / H & K Walls)
Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)
Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jazabil Converting To Lira At Peppagrove (AI) (Imp NZ) (Kathy Seadon)
German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Karraine Blaze’s Sterling Silver (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Karraine Solos Starla (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Perfu The Cat's Pyjamas (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kilwarrin Play The Game (M & J Kaden / H & K Walls)
Welsh Corgi (Pembroke)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Pricewey The Warrior Princess (Mrs M Price)
Baby of Breed: Newpry Eclipse Of The Heart (Nicole Newett)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Steven Warry (WA) (Group Entry : 32)
Aust Sup Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
Runner Up in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Baby in Group: Akita
Aust Ch Ryerson Yea But No But (AI) (Mrs J Wiltshire)
Puppy in Group: St Bernard
Accropolis Best Kept Secret (AI) (Georgia & Jenny Smith)
Junior in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Cloudforest Jingle Jangle (S & C Eastley)
Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Ch Talkinwolves Captain Morgan (Sharon & Tennille Heys)
State Bred in Group: St Bernard
Aust Ch Southerton Naughty Walter (Julie-Anne Jenkins)
Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
Akita
Baby of Breed: Aust Ch Ryerson Yea But No But (AI) (Mrs J Wiltshire)
Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cloudforest Jingle Jangle (S & C Eastley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cloudforest Limelight (S & C Eastley)
Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yesallaw My Wild Irish Rose (AI) (Sue & Clifford Gray)
Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Escadrille Kostya maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)
Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Bellasamba A Star Is Born (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Baby of Breed: Kalaska Golden Girl Power (AI) (Mr J Beard /Mrs D Klaaysen /Mrs K O’Riley)
Puppy of Breed: Classicana Passion N Purity (Lesley Eaton)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Talkinwolves Captain Morgan (Sharon & Tennille Heys)
St Bernard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Southerton Actuallyim Adorable (Julie-Anne Jenkins)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Accropolis Best Kept Secret (AI) (Georgia & Jenny Smith)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Southerton Naughty Walter (Julie-Anne Jenkins)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Michael Yates (QLD) (Group Entry : 17)
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)
Puppy in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)
Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Asplendour P La Pierre (Alyx Busoli)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Asplendour P La Pierre (Alyx Busoli)
Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mydrm Double Delight (Tracy Evans and Frances Chodkiewicz)
Baby of Breed: Aust Ch Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)
Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)
Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sangye Black Gem (Dawn Alomes)