Dareton Kennel Club Inc (NSW)
Date of Show : 14-Jul-2024 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Silvana Tassan (QLD) (Total Entry : 201)
Aust Gr Ch Deauxrogue Ruff As Gutz (Michael & Katie Atkins)
Runner Up in Show: Basenji
Aust Sup Ch Glamcurls Moscato Mafia (Louise Foldi / Jodie Delacourt / Craig Hatzikirikos)
Minor in Show: Finnish Lapphund
Kiehtova EJ Nikita (Mr A & Mrs C Woollard)
Puppy in Show: Havanese
Ellourapark U Can Do Majik (Vicki Hodson Kerry Webb)
Junior in Show: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Kyndom Lets Flex (Mr B & Mrs S Lawrence)
Bred by Exhibitor in Show: Samoyed
Aust Grand Ch Airebis Sunshine N Lollipops RN (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Dont Stop Me Now (Alicia Adamopoulos)
Runner Up Neuter in Show: Basset Hound
Kamahi Born To Boogie (A Mckinnon & C Ribarits)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Jack Russell Terrier
Maklewra Celtic Fling (Kim E Vallender)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Tibetan Mastiff
Aust Ch Bushsong Pysha of Rigels Comet (AI) (Greg Green)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Schipperke
Beadale Innocent As Sin (Lynette Niemann)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Chow Chow
Touchofchow Da Dark Side N Me (Touchofchow)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW) (Group Entry : 33)
Aust Ch Kqrac Tell Em Whatever U Want (Ms V R McLaughlin)
Baby in Group: Papillon
Papandi Lady In Black (P A Welk)
Puppy in Group: Havanese
Ellourapark U Can Do Majik (Vicki Hodson Kerry Webb)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kqrac Tell Em Whatever U Want (Ms V R McLaughlin)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Kqrac Tell ‘Em They Are Dreamin (Ms V R McLaughlin)
Havanese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Hashki Jess (Elloura Park)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ellourapark U Can Do Majik (Vicki Hodson Kerry Webb)
Papillon
Baby of Breed: Papandi Lady In Black (P A Welk)
Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Smidget Ooh La La (Mr G J & Mrs P A Harrison)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Serge Tassan (QLD) (Group Entry : 18)
Aust Ch Clayco Triple Trouble (K E Vallender)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Maklewra Celtic Fling (Kim E Vallender)
Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Flowalong Delta Dawn (Mrs D & Mr N Johnson)
Intermediate in Group: Lakeland Terrier
Kelzarki Red Corvett (Mr L B Bradney & Mr N L Johnson)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Foxanatic Tom Yum (Mrs D & Mr N Johnson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Flowalong Delta Dawn (Mrs D & Mr N Johnson)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Clayco Triple Trouble (K E Vallender)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maklewra Sizzilin Salsa Dancer (K E Vallender)
Baby of Breed: Maklewra Celtic Fling (Kim E Vallender)
Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kelzarki Red Corvett (Mr L B Bradney & Mr N L Johnson)
Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chesney Perfectly Frozen In Tym (AI) (J L & A H Griffin)
West Highland White Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Avalonwsties Adorable Angus (Linda Elson)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Silvana Tassan (QLD) (Group Entry : 43)
Aust Ch Breilla Dnt Go Breakn My Heart (AI) (Ms A M Adamopoulos)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Sevoier Feel The Beat (AI) (Sevoier Kennels)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Aladorrb American Pop Rocks (Brett & Michelle Wheeler)
Junior in Group: Wirehaired Slovakian Pointer
Grausturm Dancing Wisp Lights (AI) (Georgie Ray)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Dont Stop Me Now (Alicia Adamopoulos)
Runner Up Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Neut Gr Ch Devinelea Jive Talking (B & R Van Maanen)
Cocker Spaniel (American)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Azel Dont Stop Me Now (Alicia Adamopoulos)
Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Peppatree Mustang Sally (W & T Parkinson)
Baby of Breed: Terraway Midnight Rendezvous (W & T Parkinson)
German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sevoier Out Of The Shadows (AI) (Sevoier Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Sevoier Feel The Beat (AI) (Sevoier Kennels)
Dog CC & Puppy of Breed: Sevoier Strike A Chord (AI) (Sevoier Kennels)
Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sambaridge Southern Jim (B Stewart D Stewart & S Bassett)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Blashadon Paint the Town Red (Sharan Bassett & Don Stewart)
Labrador Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Kirkdell Australian Idol (AI) (B & R Van Maanen)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aladorrb American Pop Rocks (Brett & Michelle Wheeler)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Gr Ch Devinelea Jive Talking (B & R Van Maanen)
Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breilla Dnt Go Breakn My Heart (AI) (Ms A M Adamopoulos)
Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Grausturm Dancing Wisp Lights (AI) (Georgie Ray)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Serge Tassan (QLD) (Group Entry : 30)
Aust Sup Ch Glamcurls Moscato Mafia (Louise Foldi / Jodie Delacourt / Craig Hatzikirikos)
Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Coeurdelamer Olivier (Allen Anderson)
Minor in Group: Dachshund (Wire Haired)
Rimzan See Me Now (AI) (Mr R & Mrs D Squires)
Puppy in Group: Basset Hound
Kamahi Home Run (B Howell, M Cooper, A Mckinnon & C Ribarits)
Junior in Group: Whippet
Teshkamere Dressed In Versace (Allen Anderson)
Bred by Exhibitor in Group: Dachshund (Wire Haired)
Rimzan Beautiful Crazy (AI) (Mr R & Mrs D Squires)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Basset Hound
Kamahi Born To Boogie (A Mckinnon & C Ribarits)
Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Glamcurls Moscato Mafia (Louise Foldi / Jodie Delacourt / Craig Hatzikirikos)
Basset Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kamahi Home Run (B Howell, M Cooper, A Mckinnon & C Ribarits)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Kamahi Born To Boogie (A Mckinnon & C Ribarits)
Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hounsley Honestly Love You (Miss A Cameron)
Baby of Breed: Hounsley Hey Mister Mister (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dachyclan Barclay of Francene (J O'Brien & EV Graham)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Fluermack Creme Of The Crop (Annette Mckinnon & Cherie Ribarits)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fluermack Black Omen (A Mckinnon & C Ribarits)
Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rimzan Whiskey Glasses (AI) (Mr R & Mrs D Squires)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rimzan See Me Now (AI) (Mr R & Mrs D Squires)
Res Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Rimzan Beautiful Crazy (AI) (Mr R & Mrs D Squires)
Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Coeurdelamer Olivier (Allen Anderson)
Bitch CC & Minor of Breed: Terraway Ukiyo Blossom (W &T Parkinson)
Puppy of Breed: Beauroi Que The Magic At Terraway (W & T Parkinson)
Junior of Breed: Teshkamere Dressed In Versace (Allen Anderson)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Silvana Tassan (QLD) (Group Entry : 22)
Aust Ch Kyndom Lets Flex (Mr B & Mrs S Lawrence)
Minor in Group: Finnish Lapphund
Kiehtova EJ Nikita (Mr A & Mrs C Woollard)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Kilcoy No Limits To My Success (Mr R J Turner)
Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kiehtova EJ Nikita (Mr A & Mrs C Woollard)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kyndom Lets Flex (Mr B & Mrs S Lawrence)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Kyndom Chikka Bam Bam (B & S Lawrence)
Shetland Sheepdog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kilcoy No Limits To My Success (Mr R J Turner)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW) (Group Entry : 23)
Aust Gr Ch Deauxrogue Ruff As Gutz (Michael & Katie Atkins)
Runner Up in Group & Bred by Exhibitor in Group: Samoyed
Aust Grand Ch Airebis Sunshine N Lollipops RN (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Minor in Group: Samoyed
Airebis Lavender Haze (Judy, Graham & Kellie Hughes)
Puppy in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch Bushsong Pysha of Rigels Comet (AI) (Greg Green)
Junior in Group: German Pinscher
Aust Ch Kaitler Playing With Fire (Lesley King / Michele Beyer / Charlotte Manton)
Aust Bred in Group: German Pinscher
Aust Ch Kaitler Let Them Eat Cake (Michele Beyer & Charlotte Manton)
Open in Group: German Pinscher
Aust Ch Kaitler So So Scandalous (AI) (Michele Beyer & Charlotte Manton)
Alaskan Malamute
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tuvaaqan Tumik Illuani (AI) (Mr D & Mrs M Battersby)
Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Deauxrogue Ruff As Gutz (Michael & Katie Atkins)
German Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kaitler Playing With Fire (Lesley King / Michele Beyer / Charlotte Manton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Kaitler Riding With No Breaks (S Chick, M Beyer & C Manton)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaitler Let Them Eat Cake (Michele Beyer & Charlotte Manton)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kaitler So So Scandalous (AI) (Michele Beyer & Charlotte Manton)
Samoyed
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Grand Ch Airebis Sunshine N Lollipops RN (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Airebis Lavender Haze (Judy, Graham & Kellie Hughes)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: CIB Aust Ch Rushmere Bella Donna (Williams and Lay)
Baby of Breed: Rushmere Sensei (Williams and Lay)
Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bushsong Pysha of Rigels Comet (AI) (Greg Green)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Serge Tassan (QLD) (Group Entry : 32)
Aust Ch Beadale I The Captain (NBT) (Lynette Niemann)
Runner Up in Group & Junior in Group: Chow Chow
Touchofchow Da Dark Side N Me (Touchofchow)
Puppy in Group: Dalmatian
Furevaspots Chocoholic (Alicia Ciantar)
Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Touchofchow Da Dark Side N Me (Touchofchow)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Furevaspots First Edition (Alicia Ciantar)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Furevaspots Chocoholic (Alicia Ciantar)
Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beadale I The Captain (NBT) (Lynette Niemann)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Beadale Innocent As Sin (Lynette Niemann)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beadale Fame And Forturne (Lynette Niemann)
Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wazzat Xochimilco (H Jones & J Dinis)