Adelaide Plains Kennel & Obedience Dog Club Inc (PM Show) (SA)
Date of Show : 2-Apr-2022 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Jim Black (NSW) (Total Entry : 385)
Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Runner Up in Show & Open in Show: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Baby in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)
Minor in Show: Boxer
Rampid Lord Of The City (Mr P Cook)
Puppy in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart Can Hardly Wait (Anvilhart Kennels)
Junior in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Mistypoint Sharp Dressed Man (Tracie Edwards)
Aust Bred in Show: Papillon
Aust Sup Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Anvilhart Ooh La La (Mollie Hartnett)
Runner Up Neuter in Show: Lowchen
Aust Ch Rondaglen Summer Breeze (Miss Courtney Tulk)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Miss Nicole Lane (NSW) (Group Entry : 84)
Aust Ch Voncronan Diamond Desire @ Skyeway (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Papillon
Aust Sup Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Sherabill Dragon Heart (R J Brown)
Puppy in Group: Pug
Aust Ch Triseter Mopsi Rafa (Triseter Kennels)
Junior in Group: Lowchen
Lowensque The Beat Goes On (Courtney Tulk)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lowchen
Aust Ch Rondaglen Summer Breeze (Miss Courtney Tulk)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Questachi Baldos Gift (Miss Acacia keley)
Bichon Frise
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch PInefield High Jinks (J R & C Kellow)
Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Tibchi Gossip Queen (Mrs S Brown)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Voncronan Diamond Desire @ Skyeway (Kylie Tilley & Tina Sunman)
Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Toyopet Mighty Mouse (Mrs S Brown)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Ch Questachi Baldos Gift (Miss Acacia keley)
Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sherabill Snap Dragon (Julia Brown)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Sherabill Dragon Heart (R J Brown)
Italian Greyhound
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Kosmos Le Villi (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kosmos Pas De Deux (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Lowchen
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lowensque Better When I'm Dancin (Courtney Tulk)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lowensque The Beat Goes On (Courtney Tulk)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Rondaglen Summer Breeze (Miss Courtney Tulk)
Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Yourjana Elwin Fletcher Jnr (Fran Rose)
Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shiralea Top Gun (Mrs Lynne Johnston)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shiralea Venus De Milo (Mrs L & Mr L Johnston)
Baby of Breed: Shiralea Mighty Muffin (Mrs L & Mr L Johnston)
Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sailoz Snow Devil (Kristy Lewis)
Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Triseter Mopsi Rafa (Triseter Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lakovi Mikimoto (Denise MacCallum)
Russian Toy (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Hevnlee California Dreamin (Bev Chapman)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Torza Fly me to the Moon (Beverley Chapman)
Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hevnlee Lady Loralai (Beverley Chapman)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Telavier Golden Bear (Pamela Stendara)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Tornadobe Bear Necessity (Ms Pamela Stendara)
Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Jim Black (NSW) (Group Entry : 61)
Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
Baby in Group: Australian Terrier
Tainquest Tayla Maid (C Gower)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amstafomine Russian Roulette (AI) (Deborah Hughes)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart Can Hardly Wait (Anvilhart Kennels)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Ravenswood Gota Tiger InmeTank (J L & A H Griffin)
Aust Bred in Group: Australian Terrier
Aust Ch Tainquest Dream Chaser (AI) (C Gower)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Anvilhart Ooh La La (Mollie Hartnett)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Amstafomine Russian Roulette (AI) (Deborah Hughes)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Amstafomine Black Jack (AI) (Deborah Hughes / Joanne McLeod)
Baby of Breed: Manfreds Being A Boss (J Watson)
Baby (Bitch) of Breed: Manfreds Show No Mercy (J Watson)
Minor (Dog) of Breed: Aust Ch Amstafomine Kentucky Reign (AI) (Deborah Hughes)
Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tainquest Dream Chaser (AI) (C Gower)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Roughnuts Jorja At Tainquest (AI) (Cerrie Gower)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cumalong Sir Roly Poly (Miss Moira Hicks)
Baby of Breed: Tainquest Tayla Maid (C Gower)
Bull Terrier (Miniature)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tomistal Hard Nut to Crack (Mr E & Mrs M Bannear)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sashgar Lets B Flamin Honest (Selina Collins & Sandra Potts)
Scottish Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shortblak Darkside of the Moon (S Sullivan/ R Egger & K Eggers)
Skye Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Grawen The Enforcer (Mrs Helen Hill)
Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Elsomwheat Gwynonwen Gogarth (AI) (Di Swann)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Anvilhart Can Hardly Wait (Anvilhart Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Anvilhart What You Wish For (Anvilhart Kennels)
Minor of Breed: Awesum One In A Minion (AI) (K Ricketts & S Wilkes)
Junior of Breed: Aust Ch Ravenswood Gota Tiger InmeTank (J L & A H Griffin)
Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Rockport Sonovan Irishman (AI) (Kay Halston-Wyatt)
Intermediate (Dog) of Breed: Awesum Lil Bit Nutty (K Ricketts & L Lyons)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Anvilhart Ooh La La (Mollie Hartnett)
West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Questadore Flying High (AI) (Questadore Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ravenswood Come Fly With Me (J L & A H Griffin)
Baby of Breed: Bobbinray A J (C Kuchel)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Neil Curwen (NSW) (Group Entry : 63)
Aust Ch Woodwych Cadbury (AI) (S/ R & L Schwerdt)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Irish Setter
Aust Ch Martinridge Starry Night (Bernie Martin)
Baby in Group: Pointer
Rosenfeld Start A Fire At Zensu (Mr B & Mrs H Clarke / Mrs C Lowe)
Minor in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Skyehaven Mayham And Chaos (AI) (Tina Corbell)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Odds or Even (Azel Kennels)
Intermediate in Group: Irish Setter
Aust Ch Martinridge Light Up The Sky (Bernie Martin)
Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aerofee Dodge Polara (Aerofee Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Aerofee Heaven Sent (Fiona Miller)
Cocker Spaniel
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Elswood Rock Anthem (E Zucker)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Azel Don't Believeme Just Watch (John/ Valerie & Erin Carter)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Azel Odds or Even (Azel Kennels)
Curly Coated Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dizzyki CS Gobi Desert (AI) (Dizzyki Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Dizzyki Shush Romulus (AI) (Dizzyki Kennels)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kinsheran Monkey Business (R Hartnett/ V McPhee)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Anvilhart Me Myself And I (Anvilhart Kennels)
Baby of Breed: Truespring U Got It Flaunt It (R Hartnett)
Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Malaju Dobby The House Elf (Karen Barone)
R/UP BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Aust Ch Malaju Arlo Magic At Hogwarts (M McCaffery)
Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Skyehaven Mayham And Chaos (AI) (Tina Corbell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Skyehaven Revel In The Chaos (AI) (Tina Corbell)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Woodwych Cadbury (AI) (S/ R & L Schwerdt)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Heiderst All About The Money (AI) (Heiderst Kennels)
Baby of Breed: Heiderst No Way Home (Heiderst Kennels)
Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)
Bitch CC & Minor of Breed: Zuely Miss Ash (Sharon Deuter)
Irish Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Martinridge Starry Night (Bernie Martin)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Martinridge Light Up The Sky (Bernie Martin)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Martinridge Affair ofthe Heart (B Martin)
Baby of Breed: Aust Ch Martinridge I Love Sophie (Mr Tony Maddern)
Lagotto Romagnolo
Baby of Breed: Rayvale Talk Curly to Me (Mrs J Quayle & Miss J Elizabeth)
Murray River Retriever
Baby of Breed: Aust Ch Barokamurray Beatingroundtbush (Markable Kennels)
Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zensu Just Dance (Mr M & Mrs H Clarke)
Baby of Breed: Rosenfeld Start A Fire At Zensu (Mr B & Mrs H Clarke / Mrs C Lowe)
Intermediate of Breed: Aust Ch Zensu Truth N Lies (AI) (Mr B & Mrs H Clarke)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waldwiese Up The Ante TDX (Lois & Claire Richter / Kylie Christison)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Grausturm X Factor (AI) (Ms G Ray)
Wirehaired Slovakian Pointer
Baby of Breed: Aust Ch Grausturm Bansheeba Wispa (AI) (Georgie Ray)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Megan Markotany (NSW) (Group Entry : 38)
Aust Sup Ch Mistypoint Sharp Dressed Man (Tracie Edwards)
Minor in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Tirowen Declan Wright (Peter & Joan Wright)
Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Boskahun Sunkissed Trixie (Sue Packer)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Wattswires I'm A Keeper (Linda Robinson)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Ridgeretreat Dont Stop Me Now (Amanda Oakes)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Gr & Neut Ch Wattswires The Old Tin Hat TK.S (Linda Robinson)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Suliman Da Finnci Code (AI) (K/ K & R Hutchings)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tahkira Summer Storm (B Ferguson)
Baby of Breed: Tahkira Man Of Many Colours (B Ferguson)
Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Houndbrook Giselle (S & D Flew)
Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Araparni Arli April (Mrs Jeanette Laughton)
Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Frieden Gawd Maud (AI) (Mrs C A Tonkin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Frieden Strewth Ruth (AI) (Mrs C A Tonkin)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Aust Ch Frieden Blimey Charlie (AI) (Mrs C A Tonkin)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Frieden Hooley Dooley (AI) (Mrs C A Tonkin)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stardayne mission accomplished (Mrs V Tapp)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tutori showdown (Mrs V Tapp)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wattswires I'm A Keeper (Linda Robinson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Wattswires The Old Tin Hat TK.S (Linda Robinson)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Boskahun Sunkissed Trixie (Sue Packer)
Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cayugaridge Versace (AI) (Leslie A Weston)
Baby of Breed: Aust Ch Dachdotcom Ivy W (Leslie A Weston)
Harrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fellhunters Riot (P F & R Danaher)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Fellhunters Khaos (P F & R Danaher)
Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tirowen Declan Wright (Peter & Joan Wright)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Mistypoint Sharp Dressed Man (Tracie Edwards)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Caprivi Praise Be (AI) (Cheryl Currie)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ridgeretreat Dont Stop Me Now (Amanda Oakes)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Michelle Hammond (QLD) (Group Entry : 55)
Aust Sup Ch Abacel Nite Cruiser (Miss B Musolino)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Briard
Aust Ch Cacharel Symphonie (Ms E Bennett)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Rockin Your World at Inddara (Sarah McInerney)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Neut Gr Ch Rimini The Lone Ranger (Mrs J E Hall)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
Aust Gr Ch / Neut Ch Nahrof Etched in Ice (Mrs K Hansen)
Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ellagant Rockin Your World at Inddara (Sarah McInerney)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Parkeyre Cue The Lights (Miss B Parker & Ms E Ward)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Thistledust Black Velvet (Karen Davis)
Border Collie
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Nahrof Icelander (K Hansen)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Beecee Dolls Got Style (Katie Wahlheim)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch / Neut Ch Nahrof Etched in Ice (Mrs K Hansen)
Briard
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cacharel Symphonie (Ms E Bennett)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Narbrisse Miracle Man PT (Miss E Bennett)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tasgall Son Of A Rich Man (M & J / D Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tasgall Skyes The Limit (M & J / D Ryan)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)
Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiehtova Charlie’s Angel Charly (A & C Woollard / C Johnson)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vonpeta No Harmonisation (P N Damarell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vonpeta Ess Eff Aay (AI) (P N Damarell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Vonpeta Effin Fantabulous (AI) (Peter Damarell)
Junior of Breed: Aust Ch Vonpeta Berry Da Bone AZ (P N Damarell)
Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hartwyn Pageants Royal Encore (AI) (W Hage & P A Hartwell)
Baby of Breed: Whitefall Waltz in the Waves (Kerry Baxter)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abacel Nite Cruiser (Miss B Musolino)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Rimini The Lone Ranger (Mrs J E Hall)
R/UP Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Rimini Divine Design (B K Turner)
White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Engelshep Raza (Mr F Andari /Mr J Coleman & Miss S Mertineit)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW) (Group Entry : 54)
Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Runner Up in Group: Samoyed
Aust Ch Snowispa Fire In The Sky (AI) (T Haynes & Di Brown)
Minor in Group: Boxer
Rampid Lord Of The City (Mr P Cook)
Puppy in Group: Newfoundland
Amoreruby Blue Moon (Karin Niessen)
Runner Up Neuter in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Vodka Collins (Imp NZ) (H Praniess & J Hovell)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tuvaaqan Arttu Amaruq (AI) (Don & Moyra Battersby)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Grand Ch Maiitsho Queen Senyah (Tori Haynes & Dianne Brown)
Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Vevey You Had Me at Hello (Mrs L Thomson & Ms M de Leeuw)
Boxer
Res Dog CC & Minor of Breed: Rampid Lord Of The City (Mr P Cook)
Baby (Dog) of Breed: Shownwin Devils Pawn (Shownwin Kennels)
Dobermann
Res Bitch CC & Junior of Breed: Dobregal Brown Girl N The Ring (AI) (Mrs Tanya Schubert)
Minor of Breed: Dobregal Girls Wanna Have Fun (Mrs Tanya Schubert)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Copperdobe Vodka Collins (Imp NZ) (H Praniess & J Hovell)
Newfoundland
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newfashion Lets Go Girl (Karin Niessen)
Puppy of Breed: Amoreruby Blue Moon (Karin Niessen)
Rottweiler
Baby of Breed: Aust Ch Schwartzhund Brandon’s Nobleman (AI) (Miss N K Hann & Miss K Willson)
Baby (Bitch) of Breed: Schwartzhund Brandon’s Gift (AI) (Miss N K Hann)
Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Snowispa Fire In The Sky (AI) (T Haynes & Di Brown)
Schnauzer (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Koobalies Whisper My Name (Julie Chapman)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Megan Markotany (NSW) (Group Entry : 30)
Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Runner Up in Group: Chow Chow
Aust Sup Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)
Baby in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Kylace Captain Fantastic (J Short/ A Downes/ K Gallimore)
Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Vonasche Monsters Reloaded (Ms J Kelly & Mrs N Wallis)
Aust Bred in Group: Shar Pei
Aust Gr Ch Sharboop Wolverines Avatar (AI) (W & J Walloscheck)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shih Tzu
Aust Neut Ch Shemara Buttercup (Marion & Andrew Kidd)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bullyack Bitter Truth (Bullyack Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullyack Butterscotch (Bullyack Kennels)
Chow Chow
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Mambilou She Loves To Party (Mambilou Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Matgo Twelve Gage (Michael Francis & Barbara Florance Loades)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Cauzinhavoc Just Call me Sauvi (F Miller & Y Draper)
Junior of Breed: Aust Ch Vonasche Monsters Reloaded (Ms J Kelly & Mrs N Wallis)
Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Poodle (Standard)
Baby of Breed: Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)
Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kylace Captain Fantastic (J Short/ A Downes/ K Gallimore)
Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sharboop Wolverines Avatar (AI) (W & J Walloscheck)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sharboop Rivah of Dreams (W & J Walloscheck / L DeBoer)
Shih Tzu
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Shemara Buttercup (Marion & Andrew Kidd)