Callide Valley Canine Club (QLD)
Date of Show : 7-Jul-2019 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Robyn Williams (NSW) (Total Entry : 230)
Aust Sup Ch Pomquest Bewitched (Mr B & Mrs S Abraham)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Baby in Show: Bracco Italiano
Arnkay Franco (R & K Logan)
Minor in Show: Boxer
Redbush Mr Beau Jangles (R & S Carstens)
Puppy in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist I Will Rock You (R E & C J Armatys / J & L BLack)
Junior in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)
State Bred in Show: Swedish Vallhund
Aust Sup Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
Baby SweepStakes - 1st Place: Rottweiler
Yuluwirri Mountain Magic (Nicola Scanlon)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Cocker Spaniel
Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Border Collie
Wynnlake It's My Round (J/ N & M Attridge)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC) (Group Entry : 33)
Aust Sup Ch Pomquest Bewitched (Mr B & Mrs S Abraham)
Runner Up in Group: Italian Greyhound
Kaasha Stormy Night (Mr M & Mrs J Sach / Mr J & Mrs M Field)
Baby in Group: Pug
Hostwill The Day To Seize (W S & M H Winter / T Waters)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Whats In Ya Trunks (Cassie Hatfield)
State Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Sup Ch Pomquest Rock The Box (Mr D & Mrs S Morris)
Australian Silky Terrier
Baby of Breed: Rosedale Shooting Star (T Dixon)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Pacorro From Koals to Ashes (Dianne Horwell)
Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)
Res Dog CC & Minor of Breed: Casmai Whats In Ya Trunks (Cassie Hatfield)
Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kaasha Stormy Night (Mr M & Mrs J Sach / Mr J & Mrs M Field)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Shantiah All Fired Up (C Needham)
Baby of Breed: Funhund Solar Ecclips (T Elliot-Dixon)
Papillon
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goodvibes The Girls Got Rhythm (W & J Stewart-cook)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Goodvibes Dance To The Rhythm (W & J Stewart-Cook)
Baby of Breed: Goodvibes Special Edition (W & J Stewart-cook)
Pomeranian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Bewitched (Mr B & Mrs S Abraham)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Rock The Box (Mr D & Mrs S Morris)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Pomquest Precious (Mr B & Mrs S Abraham)
Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Baby of Breed: Hostwill The Day To Seize (W S & M H Winter / T Waters)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Mi Gyrl Ella (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC) (Group Entry : 31)
Aust Ch AmstarFX Thanos The Immortal (AI) (L McCormack & Kelly A Lucey)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bedlington Terrier
Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch AmstarFX Thanos The Immortal (AI) (L McCormack & Kelly A Lucey)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch AmstarFX Marvel In The Making (AI) (Kelly A Lucey)
Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keighly Barrett (K N & J A Hort)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Keighly Phoebe (K N & J A Hort)
Res Dog CC: Aust Ch Keighly Braxton (K N & J A Hort)
Res Bitch CC: Keighly Sophie (K N & J A Hort)
Jack Russell Terrier
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)
Staffordshire Bull Terrier
Baby (Bitch) of Breed: Moonglade Huntress (K Peek)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW) (Group Entry : 37)
Aust Ch Greywei Time for Bubbles (Kathleen Rogers)
Baby in Group: Bracco Italiano
Arnkay Franco (R & K Logan)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Amamoor Footprints In The Sand (Mrs Debbie Thomas)
Puppy in Group: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg Kiss My Assassin (A Adamopoulos)
Junior in Group: Labrador Retriever
Mikelli Special Request (Maurie & Sue Fisher)
Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch HiPoint Bettina JC (R & K Logan)
Baby of Breed: Arnkay Franco (R & K Logan)
Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Amamoor Footprints In The Sand (Mrs Debbie Thomas)
Baby of Breed: Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)
German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Woodwych Roulette (Mrs K Hutt)
Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kiss My Assassin (A Adamopoulos)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kaotic Story CCD CD RE (T Waters)
Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Gamecall Rhythm Of The Waves RN (Ms K Kettleton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ponsonby Winner Takes It All (Imp NZ) (Kay Hutt)
Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mikelli Special Request (Maurie & Sue Fisher)
R/UP BOB and Dog CC: Wynstream Heez The Boss (Maurie & Sue Fisher)
Baby of Breed: Mikelli Jelli Bean (Maurie & Sue Fisher)
Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rhyll Hats Off To Calvin (Miss Olivia Mangin)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rhyll Stormy Chanel (Miss Olivia Mangin)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ashlaren Rock A Guy Baby (Bev Quinlan)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Greyghost Galaxy (Bev Quinlan)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Greywei Time for Bubbles (Kathleen Rogers)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) JD (Kathy & Brenton Andrew)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Valerie Spence (QLD) (Group Entry : 30)
Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Aslan No Undies Sundees (Lana McCrindle)
Baby in Group: Beagle
Lunars Walking On The Moon (Mr J & Mrs R Cook)
Minor in Group: Basset Hound
Basskastel Lord Kingstone BXB (Ms K Bradder-Denning)
Puppy in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist I Will Rock You (R E & C J Armatys / J & L BLack)
State Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)
Basset Hound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Basskastel Lord Kingstone BXB (Ms K Bradder-Denning)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ammidan Vee Brierley JC (Katlynn Bradder-Denning)
Beagle
Baby of Breed: Lunars Walking On The Moon (Mr J & Mrs R Cook)
Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Briarmist I Will Rock You (R E & C J Armatys / J & L BLack)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Susan Carige & Cheryl Currie)
Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Pazada Rebel Rouser (P & R Bazzocco / G & P Russell)
Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aslan No Undies Sundees (Lana McCrindle)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aslan Swede Patience Rewarded (AI) (Lana McCrindle)
Minor of Breed: Whiparoo Heavens Gift To Aslan (McCrindle L / Gallagher S / Walsh P)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC) (Group Entry : 43)
Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Swedish Vallhund
Aust Sup Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
Minor in Group: Border Collie
Wynnlake It's My Round (J/ N & M Attridge)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Morkerbook Shimmerin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Junior in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Hartly Deep Impact (C Murdoch & N Pearson)
Open in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Morkerbook Shimmerin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Baby of Breed: Aust Ch Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)
Minor of Breed: Morkerbook Sparklin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kytui Warrior Princess (A Lally)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chamshep Bens Legacy (Kerry McNamara)
Border Collie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wynnlake It's My Round (J/ N & M Attridge)
Res Dog CC & Junior of Breed: Woofame Put It All On Black (Wendy Lucht)
Res Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Woofame Texas Hold Em (Wendy Lucht)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karham Vava Vava Voom (Karham German Shepherds)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Hartly Deep Impact (C Murdoch & N Pearson)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Donriver Simply Sweet As (Cathryn Murdoch)
Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Withmy Honey (Miss S & Mrs N Morris)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW) (Group Entry : 20)
Redbush Mr Beau Jangles (R & S Carstens)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Baby in Group: Rottweiler
Yuluwirri Mountain Magic (Nicola Scanlon)
State Bred in Group: Samoyed
Aspenbeauty Dream of Grace (Lynda Campbell & Georgia Campbell-Cardno)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders)
Boxer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Redbush Mr Beau Jangles (R & S Carstens)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Bitch CC & Junior of Breed: Mcboxa Chevntino Lil Camaro (Liza McLaughlin)
Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Molosser Inky (Tracy Lamb)
Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Meinrad My Thelma (Debbie Davies)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yuluwirri Ziggy Stardust (Mrs Nicola Scanlon)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aus Ch Yuluwirri Moonage Daydream (Mrs Nicola Scanlon)
Baby of Breed: Yuluwirri Mountain Magic (Nicola Scanlon)
Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aspenbeauty Dream of Grace (Lynda Campbell & Georgia Campbell-Cardno)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ilsonyo Painting the town Redd (Mrs V L Goulevitch)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Valerie Spence (QLD) (Group Entry : 36)
Aust Ch Fyreburst Bold As Brass (Di Armstrong/ Niki Jovic-Armstrong & Ashleigh Grendon)
Baby in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk Black Night (Debra Randall)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Sooquan Sankylias Dorje (Mr & Mrs K Johansen)
State Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Ngesong Tse Mgom (Gayle & Kim Johansen)
British Bulldog
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Snailsbury Its Mine Darling (AI) (Irene Snailham)
French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Alangrove La Vie En Rose (Mechelle McFadzen)
Res Dog CC & Open of Breed: Bul Ch Luizador Triumph (Imp HUN) (K L Peek)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
Baby of Breed: Moonglade Mr Wham (K Peek)
Baby (Bitch) of Breed: Moonglade Head Over Heels (K L Peek)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fyreburst Bold As Brass (Di Armstrong/ Niki Jovic-Armstrong & Ashleigh Grendon)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ngesong Steppin Out In Style (Gayle & Kim Johansen)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ngesong Tse Mgom (Gayle & Kim Johansen)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sooquan Sankylias Dorje (Mr & Mrs K Johansen)
Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Gaite How Deep is your Love (Imp HKG) (Debra Randall)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Silkyelk Dancing Manpower (Debra Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Black Night (Debra Randall)
Shar Pei
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)