Manilla & District Kennel Club (NSW)
Date of Show : 25-May-2018 (Friday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Robert Harbin (NSW)
Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Minor in Show: Pomeranian
Aust Ch Pomteddy In The Spotlight (Mrs Tracey Waters)
Junior in Show: Flat Coated Retriever
Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
Aust Bred in Show: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Zero The Hero (J & A Bell)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Hungarian Vizsla
Aust Gr & Neut Ch Agasvari Tristans Izolda (Kath Eory)
Runner Up Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)
Baby SweepStakes - 1st Place: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Skye Terrier
Grawen The Gambler (Mr G A & Mrs W Moody/ Ms K E Hales)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Australian Shepherd
Kytui Warrior Princess (A Lally)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Lagotto Romagnolo
Incavale Roadshow (Nolan)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Labrador Retriever
Aliasa Alota Perfection (Aarabells Labradors)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)
Aust Sup Ch Hashki Zero The Hero (J & A Bell)
Runner Up in Group & Minor in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomteddy In The Spotlight (Mrs Tracey Waters)
Open in Group: Papillon
Aust Ch Wongan Rocket Man (Rob & Lee-Ann Corbett)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Chelsshadow Dare To Dream (T Elliott-dixon)
Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hashki Zero The Hero (J & A Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hashki Xception To The Rule (James and Alanna Bell)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hashki Xpert Witness (James and Alanna Bell)
Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Young Gun (James and Alanna Bell)
Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wongan Rocket Man (Rob & Lee-Ann Corbett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Elenbah Fleur De Lis (Anne Fulton)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Pomteddy In The Spotlight (Mrs Tracey Waters)
Tibetan Spaniel
Baby of Breed: Parkwell History Repeats (Frank Westwood)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)
Adoralink Bellalicious (S Linek)
Minor in Group: Australian Terrier
Cliftop Iconic Destiny (Sharon Gilkison)
Puppy in Group: Australian Terrier
Cliftop Spunky Dreams (S Gilkison)
Runner Up Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aklew Archangelphoenix (K & A Lewis)
Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust & Neut Ch Cliftop Eternally Pickled (Sharon Gilkison)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Quatroniko Maximum Turbulance (Sheree S Linek)
Baby of Breed: Adoralink Bellalicious (S Linek)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aklew Archangelphoenix (K & A Lewis)
Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cliftop Spunky Dreams (S Gilkison)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Taufield Golden Diva (Mrs S Gilkison)
Res Dog CC & Minor of Breed: Cliftop Iconic Destiny (Sharon Gilkison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Cliftop Eternally Pickled (Sharon Gilkison)
Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tenaz All Fired Up (C Handsaker)
Baby of Breed: Bullraider Shes So Fine (P & J Smith)
Skye Terrier
Baby of Breed: Grawen The Gambler (Mr G A & Mrs W Moody/ Ms K E Hales)
West Highland White Terrier
Baby of Breed: Aust Ch Redinbrin Presummed Innocent (S & A Cloughley)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Deborah Harbin (NSW)
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Runner Up in Group & Junior in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Kinsheran Stand And Deliver (R W & L Corbett)
Minor in Group: Pointer
Rhyll Fascinator (Charlotte Gutzeit)
Puppy in Group: Lagotto Romagnolo
Incavale Roadshow (Nolan)
Open in Group: Golden Retriever
Aust Ch Harvikgold Strikebreaker RN (Michelle Strain)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Hungarian Vizsla
Aust Gr & Neut Ch Agasvari Tristans Izolda (Kath Eory)
Brittany
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wameika Rumour Has It (Tiena Palin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kirinbell Brown Sugar (Samantha Ibbott-Cordi)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger CD RA ET JC (Samantha Ibbott-Cordi)
Res Dog CC: Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)
Puppy of Breed: Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud (Samantha Ibbott-Cordi)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Baby of Breed: Kinsheran Stand And Deliver (R W & L Corbett)
Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Harvikgold Strikebreaker RN (Michelle Strain)
Baby of Breed: Nistar Northern Flame (Michelle Strain)
Hungarian Vizsla
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Agasvari Tristans Izolda (Kath Eory)
Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aliasa Alota Perfection (Aarabells Labradors)
Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Incavale Roadshow (Nolan)
Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Rhyll Scarlet Number (AI) (Charlotte Gutzeit - Rhyll Pointers)
Minor of Breed: Rhyll Fascinator (Charlotte Gutzeit)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (VIC)
Baldev I Dream of Lucy (S Linek)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aquadachs Embracing Eleanor (Mrs A Denby)
Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Nayembe Yaamas Kipepeo (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup & Neut Gr Ch Ballahond Moola Bayou CD RA ET (Sandra Bell)
Basenji
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Nayembe Yaamas Kipepeo (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eurabbie Katos (Mrs Leanne Cooper)
Junior (Dog) of Breed: Nayembe Yaamas Midnight Kito (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Sarabi (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Araalinkuba (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kanibaru Heavenly Aurora (Mrs Leanne Cooper)
Beagle
Baby of Breed: Baldev I Dream of Lucy (S Linek)
Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maralya Ima Master Piece Too (K Nilsen)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aquadachs Embracing Eleanor (Mrs A Denby)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Assuana Black Jack (Mrs A Denby)
Puppy of Breed: Aquadachs Delightful Deanne (Mrs A Denby)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aquadachs Exuberant Elmo (Mrs A Denby)
Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)
Rhodesian Ridgeback
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Ballahond Moola Bayou CD RA ET (Sandra Bell)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (VIC)
Aust Ch Nedsur Love Me Like U Do (Mrs T & Miss J Rusden)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Willowpark Dream N Alice (R & S Stapley)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Thunderbolt Sirocco (B & D Tatham)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)
Runner Up Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust & Neut Ch Aprilraine Limelight Dancer CCD CDX RM (Mr A & Mrs L Kettleton)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Willowpark Tequila Sunrise (R & S Stapley)
Baby of Breed: Willowpark Dream N Alice (R & S Stapley)
Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tegoura Tomodachi RA (Casey Morrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aprilraine Limelight Dancer CCD CDX RM (Mr A & Mrs L Kettleton)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blueamble The Pied Piper RN (Mrs A Lamberton & Ms B Potter)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Wlkabout Dazzling Blu Eyes (Ms A Lally)
Baby of Breed: Kytui Warrior Princess (A Lally)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Baledda The Timelord (A & L Cochrane)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swinbrad Do It By Touch (Melissa O'Hara)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Thunderbolt Sirocco (B & D Tatham)
Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nedsur Love Me Like U Do (Mrs T & Miss J Rusden)
White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Silversuisse Future is Clear (AI) (Silversuisse Kennel)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Deborah Harbin (NSW)
Aust Sup Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)
Aust Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)
Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Branbern Prima Gina (Mrs L D Brand)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fireax Rhythm of Love (Ms P Robson / Miss E Pieton)
Schnauzer (Miniature)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Alclay Lil Nut Cracker (Mrs A Neyle)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Deborah Harbin (NSW)
Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Junior in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Wazzat Feva (J Z Dinis)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Standard)
Aust Neut Ch Tezer Singular Sensation (Benjamin Black)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Borndownunda Im A Party Boy (G Folli)
Keeshond
Baby of Breed: Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland special agent Ziva David (Mr B & Mrs L Pepperall)
Poodle (Standard)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Tezer Singular Sensation (Benjamin Black)
Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mojitogold Hell On Wheels (Mrs Janet Fleming)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Taybon Uptown Girl (Janet Fleming)
Dog CC & Puppy of Breed: Toylyn Unmistakeably Ours (L McDonald)
Junior of Breed: Robelletoy Twinkle Twinkle (Robert Griffith)
Open of Breed: Robelletoy Simply The Best (Robert Griffith)
Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazzat Feva (J Z Dinis)