Molong Show Society Inc (NSW)
Date of Show : 18-Sep-2016 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Beryl Hession (NSW)
Aust Ch Amigo Von der Bernessehof (Imp) (Robyn Keen)
Baby in Show: Staffordshire Bull Terrier
Daverona ruby (Daverona kennels)
Minor in Show: Chihuahua (Long Coat)
Stepkova Zenyatta (Sharon Jeffries)
Puppy in Show: Chesapeake Bay Retriever
Aust Ch Kabova The Wolf Among Us (J Williams)
Junior in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Demorz Trooping The Colour (Deb Moran & Mel Osbourne)
Aust Bred in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Foxscott Next In Line (G & J Scott)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Pranksta Dirty Deeds (Daverona kennels)
Runner Up Neuter in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Zanzebern Winter Wonderland (Robyn Keen)
Baby SweepStakes - 1st Place: Staffordshire Bull Terrier
Daverona ruby (Daverona kennels)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Maremma Sheepdog
Chincona Prince George (Sharon Jeffries)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Irish Terrier
Tawnyoak Against All Odds (Pam Gerrey)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Samoyed
Scarletfall Secrets of Dreams (K Anderson)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Jules Mayne (NSW)
Aust Ch Caperway Media Circus (Rosemary Duffy)
Runner Up in Group & Open in Group: Havanese
Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (Philip Williams)
Minor in Group: Chihuahua (Long Coat)
Stepkova Zenyatta (Sharon Jeffries)
Puppy in Group: Pug
Sharlea Winx (Sharon Jeffries)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Kabova Wicked Games (J M Williams)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caperway Media Circus (Rosemary Duffy)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Stepkova Zenyatta (Sharon Jeffries)
Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (Philip Williams)
Pug
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Sharlea Black Caviar (Sharon Jeffries)
Puppy of Breed: Sharlea Winx (Sharon Jeffries)
Junior of Breed: Aust Ch Kabova Wicked Games (J M Williams)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Jules Mayne (NSW)
Aust Ch Foxscott Next In Line (G & J Scott)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Daverona ruby (Daverona kennels)
Minor in Group: Irish Terrier
Tawnyoak Against All Odds (Pam Gerrey)
Puppy in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Atenta Justa Lillibit (Ms C J Alderton)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Portizon Gatesof Elysium (AI) (R Harrison)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Pranksta Dirty Deeds (Daverona kennels)
American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Portizon Gatesof Elysium (AI) (R Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Portizon Lil Sargent Stubby (Rachel Harrison)
Baby of Breed: Portizon Lil Hound Dog (Mrs R Harrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Amvantage Sundance Arizona (Rachel Harrison)
Border Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Edenside Goodness Gracious (Peter & Siobhan Collins)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Foxscott Next In Line (G & J Scott)
Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tawnyoak Against All Odds (Pam Gerrey)
Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Imlay KitKat (Imp NZ) (D J & D C Mahoney)
Staffordshire Bull Terrier
Baby of Breed: Daverona ruby (Daverona kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Pranksta Dirty Deeds (Daverona kennels)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Atenta Mista Wags (Christine Alderton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Atenta Justa Lillibit (Ms C J Alderton)
Res Dog CC: Lachlanpark Man About Town (G & C Coyte)
Res Bitch CC: Nudimah Empire Rose (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Beryl Hession (NSW)
Aust Ch Occuli Heart O Mine (D J & D C Mahoney)
Puppy in Group: Chesapeake Bay Retriever
Aust Ch Kabova The Wolf Among Us (J Williams)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Demorz Trooping The Colour (Deb Moran & Mel Osbourne)
Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kabova The Wolf Among Us (J Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kabova Dances With Wolves (J Williams)
Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Occuli Heart O Mine (D J & D C Mahoney)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Gunwise Midnight Rendezvous (D J & D C Mahoney)
Junior of Breed: Occuli Heard A Whisper (D J & D C Mahoney)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Burlishcharm Jairo (Mrs Denise Dwyer)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Demorz Trooping The Colour (Deb Moran & Mel Osbourne)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)
Puppy of Breed: Moruada Gold Fields (Mrs S H Wright)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Soshyl Carry On You Must Yes (Robert McNab)
Bitch CC & Puppy of Breed: Soshyl Little French Maid (R McNab)
Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cruisenif Catch Me If You Can (AI) (Mr C W & Mrs M A Coulson)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Lesley Childs (NSW)
Aust Ch Rickaby From Me To U (Debbie Tidey)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Norwegian Elkhound
Aust Gr Ch Feralas Good Morning Vietnam (Tiffany Hall & Christopher Tidey)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Kysaridge Gold Aurelia (Helen Mosslar)
Junior in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rickaby Guess Im Good (D & D Matthews)
Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rickaby From Me To U (Debbie Tidey)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rickaby Guess Im Good (D & D Matthews)
Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Feralas Good Morning Vietnam (Tiffany Hall & Christopher Tidey)
Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kysaridge Gold Aurelia (Helen Mosslar)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Beryl Hession (NSW)
Aust Sup Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
Baby in Group: Maremma Sheepdog
Chincona Prince George (Sharon Jeffries)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Welbeblue Dolly Parton (S Nicholas)
Border Collie
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Libertybrook Summer Lovin (Jennifer Bayliss)
Baby of Breed: Libertybrook Summer Rain (Jennifer Bayliss)
Junior of Breed: Korella Krystal Kazcade (Mrs Jennifer Bayliss)
Intermediate of Breed: Mahteek Summer Lovin (Brooke Taylor)
Maremma Sheepdog
Baby of Breed: Chincona Prince George (Sharon Jeffries)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Beryl Hession (NSW)
Aust Ch Amigo Von der Bernessehof (Imp) (Robyn Keen)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Alstar Liberty (R & Mrs L Parsons)
Puppy in Group: Samoyed
Scarletfall Secrets of Dreams (K Anderson)
Junior in Group: German Pinscher
Aust Ch Tennassity Damage Control (Ms N White & Mrs A Machan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Zanzebern Winter Wonderland (Robyn Keen)
Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amigo Von der Bernessehof (Imp) (Robyn Keen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Zanzebern Winter Wonderland (Robyn Keen)
Dobermann
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fireax Legendary Man (David West & Ella Pieton)
German Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tennassity Damage Control (Ms N White & Mrs A Machan)
Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beyond The Far Horizon (Imp NZ) (K Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Scarletfall Secrets of Dreams (K Anderson)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Alstar Liberty (R & Mrs L Parsons)
Dog CC & Puppy of Breed: Alstar Starman (R & Mrs L Parsons)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Jules Mayne (NSW)
Beddydane Melificent Obsession (Ms L F Stone)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)
Puppy in Group: French Bulldog
Kiangsi Divine Miss M (J Casey / D Sealy / A Cadd)
Aust Bred in Group: Poodle (Toy)
Beddydane Obiwan kenobi (Ms L F Stone)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kiangsi Divine Miss M (J Casey / D Sealy / A Cadd)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)
Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Beddydane Melificent Obsession (Ms L F Stone)
Dog CC & Puppy of Breed: Beddydane Stormtrooper (Ms L F Stone)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Beddydane Obiwan kenobi (Ms L F Stone)