Rockhampton Kennel Club Inc (QLD)
Date of Show : 1-May-2016 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Ms Kerryn Harvey (SA) (Total Entry : 221)
Aust Sup Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)
Runner Up in Show & Open in Show: Dalmatian
Aust Sup Ch Ozzispot Sinners N Shadows (Mr T & Mrs S Irving)
Minor in Show: Border Collie
Trumagik A Flash Of Tartan (Noel & Maureen Kay)
Puppy in Show: Irish Setter
Aust Ch Yarramo Here I Am (T R & M Norton)
Junior in Show: Akita
Aust Ch Christabell Forget Me Not (Imp NZ) (H & J Gibson)
State Bred in Show: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
Aust Bred in Show: Pug
Aust Ch Lolworth Dian Shi Chengjin (W & M Winter / T Waters)
Open Neuter in Show: Australian Cattle Dog
Aust Gr Ch Stockaway Blue Meg (J N Whitehead)
Baby SweepStakes - 1st Place: English Springer Spaniel
Sunford Allure Of Gold (T Hill / B Lougheed / H Winter / R & J Nicholson)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Weimaraner
Weissenberg Rock It at Feldjaeger (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Border Collie
Trumagik A Flash Of Tartan (Noel & Maureen Kay)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Bedlington Terrier
Aust Ch Piperdene Chantily Lace (R J & P A Osmachenko)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Ms Kerryn Harvey (SA) (Group Entry : 46)
Aust Ch Lolworth Dian Shi Chengjin (W & M Winter / T Waters)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
Baby in Group: Papillon
Goodvibes Girls Got Rhythm (J & W Stewart-Cook)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Cavhill Confucius Say (Mr D & Mrs N Willson / Mr L & Mrs H Gibson)
Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Casmai Hit Th Road Jack (Cassie Hatfield)
Junior in Group: Pekingese
Aust Ch Glenroyal Fooled Ya Again (Rosslyn Gordon)
Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Goodvibes Dance To The Rhythm (J & W Stewart-Cook)
Open in Group: Papillon
Aust Ch Goodvibes Blue By You (Mr W & Ms J Stewart-Cook)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marcavan From Russia With Love (Lyn Dunne)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aberlour Quantum of Solace RN (Lyn Dunne)
Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Casmai Hit Th Road Jack (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Cavhill Confucius Say (Mr D & Mrs N Willson / Mr L & Mrs H Gibson)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Fayrelyn Ima Flamin Lil Dragon (John Paterson)
Baby of Breed: Aust Ch Casmai Fifty Shades Of Pink (Cassie Hatfield)
Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Goodvibes Blue By You (Mr W & Ms J Stewart-Cook)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goodvibes Dance To The Rhythm (J & W Stewart-Cook)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Goodvibes Wings Of Ruby (J & W Stewart-Cook)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Goodvibes Ice Breaker (J & W Stewart-Cook / K Lewis)
Baby of Breed: Goodvibes Girls Got Rhythm (J & W Stewart-Cook)
Pekingese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Glenroyal Fooled Ya Again (Rosslyn Gordon)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Parkavon Master Of Fashion (Imp NZ) (A J & F Paterson)
Pomeranian
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Pomquest Whenever Wherever (Mrs M Norton)
Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lolworth Dian Shi Chengjin (W & M Winter / T Waters)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Hostwill Madee (W S & M H Winter / T Waters)
Bitch CC & Junior of Breed: Hostwill Precious Diamond (W S & M H Winter / T Waters)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tyju Eva Ready (Mr L Tyrer)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Boldstar Heavenly Blyss (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Intermediate of Breed: Aust Ch Tyju Domino (Larry Tyrer)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Dr Peter J Tallentire (WA) (Group Entry : 27)
Ourgang Pocket Rocket (Annabel Wolf)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Gemra Champagne Blaze (P Abbott)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Gemra Ignite Your Quest (P Abbott)
Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Piperdene Chantily Lace (R J & P A Osmachenko)
Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regenstauf Fan the Fire (K & T Ninnes/ H Winter / B Lougheed)
Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Reefscott Hayman Kenna (Pauline Redpath)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ourgang Pocket Rocket (Annabel Wolf)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Gemra Ignite Your Quest (P Abbott)
Baby of Breed: Gemra Champagne Blaze (P Abbott)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Dr Peter J Tallentire (WA) (Group Entry : 41)
Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal RN TD ET (Amanda Williamson)
Baby in Group: Weimaraner
Weissenberg Rock It at Feldjaeger (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Sunford Diva's Gold (Ms R & Mrs J Nicholson)
Puppy in Group: Irish Setter
Aust Ch Yarramo Here I Am (T R & M Norton)
Junior in Group: Bracco Italiano
Aust Ch HiPoint Bettina (R & K Logan / J & R Mirto)
State Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Open Neuter in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Ch Feldjaeger Super Charged (LH) ADX GDX JDX RA TD SDX (Mrs M B Hoffmann)
Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch HiPoint Bettina (R & K Logan / J & R Mirto)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch HiPoint Alessio (R & K Logan / J & R Mirto)
Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Canobi Minnie Mouse (Mr R & Mrs L Watts)
English Springer Spaniel
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Sunford Ginger Meggs (R & J Nicholson)
Baby of Breed: Sunford Allure Of Gold (T Hill / B Lougheed / H Winter / R & J Nicholson)
Minor of Breed: Aust Ch Sunford Diva's Gold (Ms R & Mrs J Nicholson)
Puppy of Breed: Sunford Millioniars Gold (Ms R &Mrs J Nicholson)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Irish Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarramo Here I Am (T R & M Norton)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal RN TD ET (Amanda Williamson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Crusienif Hot Tricks (Amanda Williamson)
Baby of Breed: Weissenberg Rock It at Feldjaeger (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
Weimaraner (Long-haired)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Feldjaeger Super Charged (LH) ADX GDX JDX RA TD SDX (Mrs M B Hoffmann)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mycroft Machynlleth (Kathy & Brenton Andrew)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Canobi Racing Stripes (Mr R & Mrs L Watts)
Bitch CC: Aust Ch Canobi Ruby Tuesday (Mr R & Mrs L Watts)
Minor of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) (Kathy & Brenton Andrew)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Dr Peter J Tallentire (WA) (Group Entry : 30)
Aust Ch Pazada Rebel Rouser (P & R Bazzocco / G & P Russell)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Beagle
Aust Ch Tracjobea Black Hawk (Jenny Sweeney)
Baby in Group: Whippet
Jorjee Ruby Red Dress (Mr A G Wallace)
Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)
Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tracjobea Black Hawk (Jenny Sweeney)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stardayne Royal Valour (J Hogan)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Caprivi Lets Be Famous (Susan Carige & Cheryl Currie)
Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pazada Rebel Rouser (P & R Bazzocco / G & P Russell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pazada Rebellious Belle (R & P Bazzocco / G & P Russell)
Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Jorjee Ima Little Gem (Danny Smith & Gavin Long)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Jual Admiral (Lesley King)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Jorjee Just Like the Boss (Danny Smith & Gavin Long)
Baby of Breed: Jorjee Ruby Red Dress (Mr A G Wallace)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Ms Kerryn Harvey (SA) (Group Entry : 33)
Aust Sup Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)
Baby in Group: Australian Kelpie
Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)
Minor in Group: Border Collie
Trumagik A Flash Of Tartan (Noel & Maureen Kay)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Sidwell Flirting With Time (A L & C A Keong)
State Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Lets Rock N Roll (J Connolly)
Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust Gr Ch Stockaway Blue Meg (J N Whitehead)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morview Aussie Opal (J Connolly)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Morview Lets Rock N Roll (J Connolly)
Baby of Breed: Morview Outback Mala (J Connolly)
Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Stockaway Blue Meg (J N Whitehead)
Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Sun Diva (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Baby of Breed: Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)
Border Collie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Trumagik A Flash Of Tartan (Noel & Maureen Kay)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Woofame Poker Face (Wendy Lucht)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Woofame Wild Card (Wendy Lucht)
German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Andacht Law and Order (Mrs Heidi Crane)
Shetland Sheepdog
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hortonpark Kings Ransom (J Brown)
Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dlarah Bitter Sweet Symphany (Sharon Morris)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Achdee Hometown Hero (J N Whitehead)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sidwell One Love (Andrew & Carol Keong)
Res Dog CC & Junior of Breed: Sidwell Take A Look At Me Now (A L & C A Keong)
Res Bitch CC: Aust Ch Alamosa Home Town Greta (J N Whitehead)
Baby of Breed: Wytel Black Betty (J N Whitehead)
Puppy of Breed: Aust Ch Sidwell Flirting With Time (A L & C A Keong)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Dr Peter J Tallentire (WA) (Group Entry : 20)
Aust Gr Ch Wulfgar Zakhar (S Gendle)
Runner Up in Group & Junior in Group: Akita
Aust Ch Christabell Forget Me Not (Imp NZ) (H & J Gibson)
Minor in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Myatuc Lovin Looney Luna (L Boulton)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Kabanae Stand United (C Aldridge)
Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Kemulvak Laissez Faire (AI) (L Boulton)
Akita
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Christabell Forget Me Not (Imp NZ) (H & J Gibson)
Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Icepaws Blizzard So Kiss (L Boulton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Myatuc Lovin Looney Luna (L Boulton)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Iglignaq Dark Knight (L Boulton)
Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kemulvak Laissez Faire (AI) (L Boulton)
Boxer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Laykoda Leading Lady (H & J Gibson)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ikons Miss Universe (Imp NZ) (Mr D & Mrs K Cornwell)
Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wulfgar Zakhar (S Gendle)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabanae Stand United (C Aldridge)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms Kerryn Harvey (SA) (Group Entry : 24)
Aust Sup Ch Ozzispot Sinners N Shadows (Mr T & Mrs S Irving)
Baby in Group: Shar Pei
Peipered Nori Roll (Megan Leane)
Junior in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Proclaim Pocket of Dreams (Debra Randall)
State Bred in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Silkyelk Burnt Toffee (Debra Randall)
Aust Bred in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Bellissima Zammbucca (Debra Randall)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ozzispot Sinners N Shadows (Mr T & Mrs S Irving)
German Spitz (Mittel)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fyreburst Quite the Lady (John Jones)
Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Danelyne The Patriot (Ms Janelle Shailer)
Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Proclaim Pocket of Dreams (Debra Randall)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellissima Zammbucca (Debra Randall)
Res Dog CC & Minor of Breed: Ringstinga Atomic Blast (Fran Tudhope)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Silkyelk Burnt Toffee (Debra Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Glitz Glamour n Jazz (Debra Randall)
Baby (Bitch) of Breed: Silkyelk All That Glitz (Debra Randall)
Open of Breed: Silkyelk Turkish Coffee (D Tudhope & D Randall)
Shar Pei
Baby of Breed: Peipered Nori Roll (Megan Leane)