Kangaroo Valley A & H Association Inc (NSW)
Date of Show : 18-Feb-2012 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Sue J Mallia (WA)
Aust Sup Ch Westrova Stoic Home Brew (C & A Van Kleeff)
Baby in Show: Beagle
Aust Ch Kemasu Prince Marco Polo (AI) (Barbara Taylor)
Minor in Show: Shih Tzu
Placky Dirty Talk (Sue Plackett)
Puppy in Show: Shih Tzu
Aust Ch Placky Aint No Angel (Sue Plackett)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Lee Parker (VIC)
Aust Ch Telavier Golden Sovereign (H & P Dron / D & H Bourne)
Runner Up in Group & Junior in Group: Chinese Crested Dog
Happylea Home Brew (Deborah Neumann)
Chihuahua (Smooth Coat)
Minor of Breed: Picolopaws Gemmamygemofgems (A I & P M McMaster)
Chinese Crested Dog
BOB & Junior of Breed: Happylea Home Brew (Deborah Neumann)
English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB & Minor of Breed: Notron Jack Black (D & K Edmonds)
Bitch CC: Keezawitch Mab (Kerry & David Edmonds)
Havanese
BOB: Cubana's Barbados Buzz (Imp NZ) (Gail Ransom)
Baby of Breed: Edelpark Fairground Attraction (Gail Ransom)
Pug
Dog CC: Aust Ch Kangala Without A Trace (Kerry Cannon)
Baby of Breed: Kangala Singleton (Kerry Cannon)
Tibetan Spaniel
BOB: Aust Ch Telavier Golden Sovereign (H & P Dron / D & H Bourne)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr John Forbes (NSW)
Aust Sup Ch Westrova Stoic Home Brew (C & A Van Kleeff)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Whatajack Jack in Flight (Garry Butler)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Newbelle Blue Jean (M Anderson)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Treverhund This is it Poppy (Deborah Thomas)
American Staffordshire Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Newbelle Blue Jean (M Anderson)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Newbelle ACDC (M Anderson / Talbot Family)
Baby of Breed: Newbelle Thats Gold (Mr M Anderson)
Australian Terrier
Bitch CC: Enomis Blue Angel Dust (S Massey & S Nicholson)
Bedlington Terrier
BOB: Aust Ch Piperdene Ima Bliss Bomb (Seanmya Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Piperdene Spellbinder (Seanmya Kennels)
Fox Terrier (Smooth)
Dog CC: Riverlands Lets Get Rocked (Kelly Hooper)
Baby of Breed: Emelpee Anniversary Party (Kelly Hooper)
Jack Russell Terrier
BOB: Aust Sup Ch Whatajack Rebel (J Purss & C Walker)
Bitch CC & Junior of Breed: Treverhund This is it Poppy (Deborah Thomas)
Baby of Breed: Whatajack Jack in Flight (Garry Butler)
Puppy of Breed: Aust Ch Mindura My Party Time (Jayne Hawkins)
Staffordshire Bull Terrier
BOB: Aust Sup Ch Westrova Stoic Home Brew (C & A Van Kleeff)
Bitch CC: Aust Ch Artisinal The Pawn Queen (Mrs K Findlater)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Lee Parker (VIC)
Aust Gr Ch Lochtay Boston Legal (R J and K A Bell)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Feel The Beat (Mrs K Perkiss)
Baby in Group: English Setter
Orwin Funtime Freddie (M Cross)
Minor in Group: Curly Coated Retriever
Miamba Koonawarra (K Belbin )
Puppy in Group: Brittany
Aust Ch Uwish Tru Blue Aussie Boy (Andrew & Vanessa Bourne)
Brittany
BOB: Am & Aust Ch Dogwood Hollow The Buck Stops Here (Imp USA) (Andrew & Vanessa Bourne)
Puppy of Breed: Aust Ch Uwish Tru Blue Aussie Boy (Andrew & Vanessa Bourne)
Chesapeake Bay Retriever
BOB: CaledoniaAU Belle Starr (Kelly Hooper)
Cocker Spaniel
BOB: Aust Ch Bolwarra Drummer Boy (Jenny and Roy Hughes)
Bitch CC & Minor of Breed: Gunwise The Swinging Safari (Andrew & Vanessa Bourne)
Curly Coated Retriever
Minor of Breed: Miamba Koonawarra (K Belbin )
English Setter
Bitch CC: Talshae Titans Touch (Marlene Cross)
Baby of Breed: Orwin Funtime Freddie (M Cross)
English Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Fraelighte Feel The Beat (Mrs K Perkiss)
Bitch CC: Aust Ch Azudance In The Summer Rain (C & K Whinn)
Baby of Breed: Aust Ch Margalit Im So Devine (Miss T Perkiss)
Flat Coated Retriever
BOB: Hawksdale Western Star (K M Hooper)
Golden Retriever
Puppy of Breed: Kaparla Imagine Me And You (AI) (Bronwyn Gaywood)
Gordon Setter
BOB: Aust Gr Ch Lochtay Boston Legal (R J and K A Bell)
Irish Setter
BOB & Minor of Breed: Jendally Red Carpet Event (Marlr Cross)
Pointer
BOB: Aust Ch Silvagun Black Douglas (Silvagun Pointers)
Baby of Breed: Aust Ch Tukeglen Tricks ov The Trade (Sharon Hannigan & Helen McCready)
Weimaraner (Long-haired)
BOB: Aust Gr Ch Happylea Kings Silver (Dale Elliott / Deborah Neumann)
Bitch CC: Aust Ch Kadma Kikin it up A Notch (Deborah Neumann)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Sue J Mallia (WA)
Aust Ch Lachambre Sir Star Gazer (Amber and Julie O'Flynn)
Runner Up in Group: Afghan Hound
Aust Ch Wytlyon Red Gum (Phyllis Lyons)
Baby in Group: Beagle
Aust Ch Kemasu Prince Marco Polo (AI) (Barbara Taylor)
Minor in Group: Beagle
Casalbeau Chandon Blanc d Noir (J & A Dahl)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Dakley Lanie Grey (Janice Sharp)
Afghan Hound
BOB: Aust Ch Wytlyon Red Gum (Phyllis Lyons)
Bitch CC: Furbari Mystere (C Khour & P Lyons)
Basset Hound
BOB: Aust Ch Lachambre Sir Star Gazer (Amber and Julie O'Flynn)
Beagle
BOB: Cumia Sirius (AI) (J & A Dahl)
Bitch CC & Minor of Breed: Casalbeau Chandon Blanc d Noir (J & A Dahl)
Baby of Breed: Aust Ch Kemasu Prince Marco Polo (AI) (Barbara Taylor)
Puppy of Breed: Cumia Rose Myrtle (J & A Dahl)
Dachshund (Miniature Long Haired)
Minor of Breed: Zyzeal Sweet Aphrodite (Mr A & Mrs P McMaster)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Dakley Lanie Grey (Janice Sharp)
Irish Wolfhound
BOB: Aust Ch Wulfgar Zachary (B Paintain)
Norwegian Elkhound
BOB: Aust Gr Ch Halgrove Hilda (P / K & K McIntyre)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Halgrove Nordic Winter (P/ K & K McIntyre)
Rhodesian Ridgeback
BOB: Aust Ch LionsLea Master And Commander CCD (P Batten)
Bitch CC: Aust Ch Lionslea Savanah Jewel (AI) (D & E Kropp / P J Batten)
Minor of Breed: Lionslea Heart Of Oak (PJ Batten)
Saluki
BOB: Aust Ch Farousi al Battal (Anita Langford)
Whippet
BOB: Aust Ch Zatini Inception (T L Stephens)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr John Forbes (NSW)
Aust Ch Moonshadow Dancing Bear (Rob and Lesley Kane)
Minor in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Rerifar Serendipity (Fay Philp)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Wigelbears Hocus N Pocus (P M Ellis)
Australian Kelpie
BOB: Aust Ch Jevna Baralga (Megan Kain)
Bitch CC: Aust Ch Glenrock Black Betty (D & H Edmonds)
Baby of Breed: Glenrock Midnight Express (D & H Edmonds)
Junior of Breed: Glenrock Keepinit Black (Daryl & Helen Edmonds)
Australian Shepherd
Bitch CC: Aust Ch Poruse Turn N Heads (R Threadgold & J Lowe)
Minor of Breed: Aust Ch Dykinta Night Maestro (Elise Lenske)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB: Aust Ch Moonshadow Dancing Bear (Rob and Lesley Kane)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB: Rerifar Serendipity (Fay Philp)
Minor of Breed: Rerifar Serendipity (Fay Philp)
Border Collie
BOB: Neecabe Seirra Madre (Sharon Hannigan)
Dog CC: Aust Ch Neecabe Heres Lookn Atu ET (Sharon Hannigan)
Junior of Breed: Langtry Herione Granger (Susan Morris)
Collie (Rough)
Baby of Breed: Vedamea A Lil Sinner By Knight (B & L Ryan)
German Shepherd Dog
Dog CC: Aust Gr Ch Allendell Incite a Riot (Dale Elliott)
Baby of Breed: Hauberk Napoleon (N & M Kirkham)
Junior of Breed: Aust Ch Rubysway Cause To Look (N & M Kirkham)
Old English Sheepdog
BOB: Aust Ch Wigelbears Sweet Escape (Ms P M Ellis)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wigelbears Hocus N Pocus (P M Ellis)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Sue J Mallia (WA)
Aust Ch Koolmove Special Delivery (AI) (Jenny Campbell & Ian Mercer)
Baby in Group: Dobermann
Bisart Hollywood Here I Am (Rowenglen Kennels)
Puppy in Group: Dobermann
Tornadobe Blood Diamond (Imp NZ) (D & H Bourne)
Junior in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Zanzebern Unsung Hero (M Eslick & N Lennon)
Alaskan Malamute
BOB: Am Ch Firestorm's Master Chief (Imp USA) (S Presland)
Bitch CC & Junior of Breed: Southrnwolf's Ice Age Winds (S Presland)
Bernese Mountain Dog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Zanzebern Unsung Hero (M Eslick & N Lennon)
Dobermann
BOB: Aust Sup Ch Tornadobe The Fire Inside (D & H Bourne)
Dog CC: Aust Ch Bravadobe Rattle And Hum ET (Bravadobe Dobermanns & Mrs S L Stocker)
Baby of Breed: Bisart Hollywood Here I Am (Rowenglen Kennels)
Puppy of Breed: Tornadobe Blood Diamond (Imp NZ) (D & H Bourne)
Rottweiler
BOB: Aust Ch Zalapa Son Of A Gun (D Borg & M Krueger)
Samoyed
BOB: Aust Ch Aldonza Spirit of the Tiger (Margarite Frost)
Siberian Husky
Bitch CC: Aust Ch Koolmove Special Delivery (AI) (Jenny Campbell & Ian Mercer)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr John Forbes (NSW)
Aust Ch Zelos OGosh Im Posh (P Fordred)
Runner Up in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)
Minor in Group: Shih Tzu
Placky Dirty Talk (Sue Plackett)
Puppy in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky Aint No Angel (Sue Plackett)
Boston Terrier
BOB: Aust Ch Zelos OGosh Im Posh (P Fordred)
Dog CC: Aust Ch Zelos Boston Legal (D Norquay)
Dalmatian
BOB: Aust Ch Greyshire Dare To Samba (Seanmya Knls)
Baby of Breed: Seanmya Special Samba (Seanmya Kennels)
Great Dane
Bitch CC: Danestorm Mystical Moon (AI) (W & L Hamaty)
Japanese Spitz
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Daesdaemar Moon And Stars (Rob and Lesley Kane)
Keeshond
BOB: Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)
Lhasa Apso
BOB: Aust Ch Amesen Lucky To B Here (Mrs J Longmire and Mr M Camac)
Bitch CC: Aust Sup Ch Amesen Summer Heatwave (Deanne Lenz)
Shih Tzu
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Placky Aint No Angel (Sue Plackett)
Dog CC: Aust Ch Placky OMG Usher (Sue Plackett)
Minor of Breed: Placky Dirty Talk (Sue Plackett)
Tibetan Terrier
BOB: Aust Ch Sesukan Im The Blonde They NV (Ms P M Ellis)