Bunbury & Districts Dog Club Inc (WA)
Date of Show : 11-Feb-2018 (Sunday)
Open Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Ms Jenny Sayers (WA)
Aust Ch Copperdobe Take A Stand (Imp NZ) (J de Reeper / Julie Hovell)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Siberian Husky
Aust Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)
Puppy in Show: Siberian Husky
Icepower Checkmate (D L Byles)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA)
Moonlight Time For The Don (Joanne Watts)
Aust Bred in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Yurrugar Wicked Witch Ofthwest (Jan de Reeper)
English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Best Bitch & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yurrugar Wicked Witch Ofthwest (Jan de Reeper)
Pug
BOB, Best Dog & State Bred of Breed: Moonlight Time For The Don (Joanne Watts)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA)
Tenaz Daddys Diane (AI) (Jenny Viggers)
Runner Up in Group & Minor in Group: Cairn Terrier
Aimfor Hells Royalty (Lauren Ferguson)
Bull Terrier
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Tenaz Daddys Diane (AI) (Jenny Viggers)
Cairn Terrier
BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Aimfor Hells Royalty (Lauren Ferguson)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA)
Golden Retriever
Baby of Breed: Wysiwyg Thru TGoldn Looknglass (Mrs J Webber & Ms A Adamopoulos)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA)
Toujour Nuit Nice Novel (Ashleigh McEwen)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Baby of Breed: Toujour Nuit Nice Novel (Ashleigh McEwen)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA)
Aust Ch Copperdobe Take A Stand (Imp NZ) (J de Reeper / Julie Hovell)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)
Puppy in Group: Siberian Husky
Icepower Checkmate (D L Byles)
Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Diomede Footprints In The Snow (R A & D J Wells)
Alaskan Malamute
BOB, Best Dog & State Bred of Breed: Aust Ch Diomede Legend Oziggystardust (AI) (R A & D J Wells)
R/UP BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Diomede Footprints In The Snow (R A & D J Wells)
Dobermann
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Copperdobe Take A Stand (Imp NZ) (J de Reeper / Julie Hovell)
Siberian Husky
BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Icepower Checkmate (D L Byles)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA)