Port Macquarie Hastings Kennel & Obedience Club Inc (NSW)
Date of Show : 22-Oct-2016 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Narelle Hammond (NSW)
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Swinbrad Ring Side Gossip (V & D Morris)
Baby in Show: Bull Terrier
Widgee Hell Raiser (Alisha Pringle & Greg Holman)
Minor in Show: Boxer
Gemcharm Shes All That (A R & S J Dell)
Puppy in Show: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Two Stroke (Annette Bowe)
Junior in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Ballahond Oceans Bilu (Sandra Bell)
Intermediate in Show: Bull Terrier
Aust Ch Bulroarus Enteyesing (AI) (Mr T Wiseman)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup & Neut Ch Ballahond Moola Bayou CD RN ET (Sandra Bell)
Baby SweepStakes - 1st Place: Labrador Retriever
Terracarol Cold As Ice (Glen Vernon)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Fox Terrier (Smooth)
Santop Chain Reaction (Scott & Sharon Norman)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Samoyed
Apolar Magic Millions (S Neil & J M Wales)
Veteran SweepStakes - 2nd Place: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup & Neut Ch Ballahond Moola Bayou CD RN ET (Sandra Bell)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Mary Keast (NSW)
Balkana She Wears It Well (J W Camac)
Minor in Group: Tibetan Spaniel
Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Kabova Special Agent Jay (Jenny Williams)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Coloora Designed By Time (C Smith & L Morris)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Papillon
Aust & Neut Ch Elenbah Justin Time (Anne Fulton)
Australian Silky Terrier
Baby of Breed: Balkana She Wears It Well (J W Camac)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Coloora Designed By Time (C Smith & L Morris)
Havanese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hashki Come And Get It (P Williams)
Papillon
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Elenbah Justin Time (Anne Fulton)
Pug
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Kabova Special Agent O (Jenny Williams)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Kabova Little Ms Cant Be Wrong (Jenny Williams)
Junior of Breed: Aust Ch Kabova Special Agent Jay (Jenny Williams)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)
Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Imayorkie Ace of Hearts (Mrs Marvin Byrnes)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)
Firezan Two Stroke (Annette Bowe)
Runner Up in Group & Junior in Group: Jack Russell Terrier
Jacknthebox Bean Energized (Anita-kaye Malby)
Baby in Group: Bull Terrier
Widgee Hell Raiser (Alisha Pringle & Greg Holman)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Premlata Perfect Primadonna (Michael O'Connell)
Intermediate in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bulroarus Enteyesing (AI) (Mr T Wiseman)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Shindarrah Fire Starter (M Jurkow)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust & Neut Ch Cliftop Flyin For Gold (T Coop)
Australian Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Cliftop Flyin For Gold (T Coop)
Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bulroarus Enteyesing (AI) (Mr T Wiseman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bulrrush Jaffa Java (G F Field)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tenaz All Fired Up (C Handsaker)
Baby of Breed: Widgee Hell Raiser (Alisha Pringle & Greg Holman)
Bull Terrier (Miniature)
Baby of Breed: Cherrypieap Fade To Black (Alisha Pringle)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Firezan Two Stroke (Annette Bowe)
Baby of Breed: Santop Chain Reaction (Scott & Sharon Norman)
Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Jacknthebox Bean Energized (Anita-kaye Malby)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Jacknthebox High N Mighty (Anita-kaye Malby)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Jacknthebox Coffee Bean (Anita-Kaye Malby)
Minor of Breed: Jacknthebox Razzle Dazzle (Anita-kaye Malby)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Shindarrah Fire Starter (M Jurkow)
West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Premlata Royal Diamond Kaiser (Michael O'Connell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Premlata Perfect Primadonna (Michael O'Connell)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Baby in Group: Labrador Retriever
Terracarol Cold As Ice (Glen Vernon)
Puppy in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Ch Notte Dino (C & S Moss)
Junior in Group: Labrador Retriever
Terracarol Timeless Trend (Glen Vernon)
Intermediate in Group: Pointer
Aust Ch Zensu Signed Sealed Delivered (K Holtkamp / B & H Clarke)
Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kabova Wolf In Sheeps Clothing (J Williams)
Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Terracarol Timeless Trend (Glen Vernon)
Baby of Breed: Terracarol Cold As Ice (Glen Vernon)
Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Notte Dino (C & S Moss)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Notte Gigi (C & S Moss)
Baby of Breed: Notte Blueberry (C & S Moss)
Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zensu Signed Sealed Delivered (K Holtkamp / B & H Clarke)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)
Aust Ch Enarki Kiss The Girls (Tiffany Heares & Holly Greenfield)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Gr Ch Tischamingo Tahitian Black (AI) (J & F Walker)
Baby in Group: Beagle
Zensu Afterglow (B & H Clarke)
Minor in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
Puppy in Group: Dachshund (Long Haired)
Laurieton Follow That Dream (AI) (Karen Smith)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Ballahond Oceans Bilu (Sandra Bell)
Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Skyzar Girl On Fire (Nicole Snerling)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup & Neut Ch Ballahond Moola Bayou CD RN ET (Sandra Bell)
Runner Up Neuter in Group: Saluki
Aust Gr Ch Baghdad The Power O Me ET (Nicole Snerling)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Enarki Kiss The Girls (Tiffany Heares & Holly Greenfield)
Basenji
Baby of Breed: Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Baby (Dog) of Breed: Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)
Beagle
Baby of Breed: Zensu Afterglow (B & H Clarke)
Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Laurieton Follow That Dream (AI) (Karen Smith)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kajmytt Zakiya (Miss K Smith)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dakshunt Man In The Mirror (Nerida Gilfillan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tambo Charona Dawn (Nerida Gilfillan)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tischamingo Tahitian Black (AI) (J & F Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
Harrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Foxhunt Easy Lover (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond Oceans Bilu (Sandra Bell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ballahond Moola Bayou CD RN ET (Sandra Bell)
Saluki
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyzar Girl On Fire (Nicole Snerling)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Baghdad The Power O Me ET (Nicole Snerling)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)
Aust Ch Swinbrad Ring Side Gossip (V & D Morris)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Cattle Dog
Am Gr & Aust Gr Ch Warrukadli Farr Rising (Prof Bill Ballard)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Warrukadli Blue Sapphire (Profs W & K Ballard)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Gr Ch Warrukadli Farr Rising (Prof Bill Ballard)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Warrukadli Blue Sapphire (Profs W & K Ballard)
Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark & Glenys Armstrong)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dewregal E N (Mark and Glenys Armstrong)
Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swinbrad Ring Side Gossip (V & D Morris)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Swinbrad Paper Moon (V & D Morris)
German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Toujour Beau Thunder Storm (K Anderson)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Scherzar Uptown Girl (Mrs K Anderson)
White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silversuisse Angie CCD (Silversuisse Kennels)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Mary Keast (NSW)
Aust Ch Newfcastle Warrior Paint (Nagle/Durell)
Runner Up in Group & Open in Group: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Shanti Soul Beastly On Bundy (K Hay/ T Richardson/ E & A Esad)
Baby in Group: Samoyed
Okelani Kissed a Girl (Sarah Jones)
Minor in Group: Boxer
Gemcharm Shes All That (A R & S J Dell)
Puppy in Group: Samoyed
Apolar Magic Millions (S Neil & J M Wales)
Junior in Group: Rottweiler
Khingsahl Rumour Has It (N Estatheo & B Beves)
Boxer
Minor of Breed: Gemcharm Shes All That (A R & S J Dell)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullalryll Banderas (C Luciani)
Bitch CC & Puppy of Breed: Bellezzatoro Black Gold (Chris Luciani)
Intermediate of Breed: Bellezzatoro Nero Harrenhal (C Luciani)
Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newfcastle Warrior Paint (Nagle/Durell)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Khingsahl Rumour Has It (N Estatheo & B Beves)
Samoyed
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Apolar Magic Millions (S Neil & J M Wales)
Baby of Breed: Okelani Kissed a Girl (Sarah Jones)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kortmar Humphery B Bear (Lyne Browning)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Utopialand Own A Moment (D Lan/M Starky)
Baby of Breed: Romeka beautiful girl (Miss E latimore & Mrs K Rayner)
Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shanti Soul Beastly On Bundy (K Hay/ T Richardson/ E & A Esad)
Baby of Breed: ShantiSoul Midnight Magic (E & A Esad / K Hay)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Mary Keast (NSW)
Aust Ch Amesen Magic Man (J Longmire/ M Camac & I Glen)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Boston Terrier
Aust Ch Hygamble I Am McLovin (R Sheridan-McVicar)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Poodiful The Real Thing (Elle Robinson)
Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hygamble I Am McLovin (R Sheridan-McVicar)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hygamble Oh My Apple Pie (Mrs R Sheridan-McVicar)
Minor of Breed: Boxfeld Turn The Page (Sam & Jodi Scott)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bewtifulbul I Want It All (Angela Reynolds)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Getagem Princess Chick (S R Scott)
Baby of Breed: Keeswey Mason Gold Label (Imp NZ) (S R Scott)
Open of Breed: Aust Ch Keeswey Strong Impact At Getagem (Imp NZ) (S R Scott)
German Spitz (Mittel)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Knightfyre Gossip Girl (Miss T Hobson)
Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amesen Magic Man (J Longmire/ M Camac & I Glen)
Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Poodiful The Real Thing (Elle Robinson)