Alpha Show Society (QLD)
Date of Show : 18-May-2016 (Wednesday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Dianne Jovanovic (QLD) (Total Entry : 77)
Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)
Baby in Show: Russian Black Terrier
Aust Ch Tvorimir Counter Attack (K Dawson)
Puppy in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Sidwell Flirting With Time (A L & C A Keong)
Intermediate in Show: Siberian Husky
Aust Ch Oursibes Drop The Hammer (Mr D & Mrs N Willson)
Aust Bred in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Azel Black Mail (Brooke's/Carter)
Open Neuter in Show: Papillon
Aust Ch Mondelise Tiger Lily (B Bissett)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD) (Group Entry : 23)
Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
Runner Up in Group & Junior in Group: Papillon
Papunique Stamp of Approval (K & K Hembrow)
Open in Group: Pekingese
Aust Ch Takeshi Da Vinci (Imp MYS) (Rosslyn Gordon & Jeff Fall)
Open Neuter in Group: Papillon
Aust Ch Mondelise Tiger Lily (B Bissett)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch El-Toro Kiwi Knight (Imp NZ) (Ms S James)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Kethran More Dilema (Ms S James)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kethran Todd (Ms S James)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Pepelopaz Zayna (Ms S James)
Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Papunique Stamp of Approval (K & K Hembrow)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Papunique Pheobes Choice (K & K Hembrow)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mondelise Tiger Lily (B Bissett)
Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Takeshi Da Vinci (Imp MYS) (Rosslyn Gordon & Jeff Fall)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Glenroyal Fooled Ya Again (Rosslyn Gordon)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD) (Group Entry : 6)
Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds If I Aint Got U (J/ N & M Attridge)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Classicyds If I Aint Got U (J/ N & M Attridge)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD) (Group Entry : 15)
Aust Sup Ch Azel Black Mail (Brooke's/Carter)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Elspan Drum Major (Belinda Petrowsky)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Elspan Princess Of War (Belinda Petrowsky)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Elspan Rockstar (Belinda Petrowsky)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Elspan Drum Major (Belinda Petrowsky)
Bitch CC & Junior of Breed: Elspan Princess Of War (Belinda Petrowsky)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Azel Black Mail (Brooke's/Carter)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD) (Group Entry : 10)
Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)
Minor in Group: Whippet
Aslan No Undies Sundees (Lana McCrindle)
Puppy in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena Im The Only One (R J & R J Wallis)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rokeena Im The Only One (R J & R J Wallis)
Whippet
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aslan She Knows How To Use Em (Lana McCrindle)
Minor of Breed: Aslan No Undies Sundees (Lana McCrindle)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD) (Group Entry : 7)
Aust Ch Korbrae Summer Sunrise (Kathy Blair)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Sidwell Flirting With Time (A L & C A Keong)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Rimini Nevada (Kathy Blair)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell Take A Look At Me Now (A L & C A Keong)
State Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell To Find A Friend (A L & C A Keong)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hilmamay Luv In the Spring (Kathy Blair)
Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Korbrae Summer Sunrise (Kathy Blair)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hilmamay Luv In the Spring (Kathy Blair)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Rimini Nevada (Kathy Blair)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sidwell Flirting With Time (A L & C A Keong)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sidwell Take A Look At Me Now (A L & C A Keong)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Sidwell Fortunate Son (A L & C A Keong)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Sidwell To Find A Friend (A L & C A Keong)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD) (Group Entry : 12)
Aust Ch Oursibes Drop The Hammer (Mr D & Mrs N Willson)
Baby in Group: Russian Black Terrier
Aust Ch Tvorimir Counter Attack (K Dawson)
Russian Black Terrier
Baby of Breed: Aust Ch Tvorimir Counter Attack (K Dawson)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Oursibes Drop The Hammer (Mr D & Mrs N Willson)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD) (Group Entry : 4)