Mackay Kennel Club Inc (QLD)
Date of Show : 13-Mar-2016 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Julie Fynmore (NSW) (Total Entry : 174)
Aust Ch Ebondobes Exquisite(AI) (ImpNZ) (B Reading & W & D Smith)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Pekingese
Aust Ch Takeshi Da Vinci (Imp MYS) (Rosslyn Gordon & Jeff Fall)
Baby in Show: English Springer Spaniel
Sunford Millioniars Gold (Ms R &Mrs J Nicholson)
Puppy in Show: Basenji
Aust Ch Lomar Hot Pants (Louise Marsden)
Open Neuter in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW) (Group Entry : 31)
Aust Ch Takeshi Da Vinci (Imp MYS) (Rosslyn Gordon & Jeff Fall)
Baby in Group: Tibetan Spaniel
Boldstar Heavenly Blyss (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Casmai Hit Th Road Jack (Cassie Hatfield)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Chevalove Nobel by Design (K & M Munro / D Angel)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chevalove Nobel by Design (K & M Munro / D Angel)
Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Casmai Hit Th Road Jack (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Casmai Positively Posh (Cassie Hatfield)
Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Takeshi Da Vinci (Imp MYS) (Rosslyn Gordon & Jeff Fall)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Glenroyal Fooled Ya Again (Rosslyn Gordon)
Pomeranian
Baby of Breed: Aust Ch Pomquest Whenever Wherever (Mrs M Norton)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Heavenly Blyss (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW) (Group Entry : 28)
American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dinamyte Stop The Clock (J McKay)
Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Classicyds Haters Gonna Hate (A Maynard / J/ N & M Atrridge)
Staffordshire Bull Terrier
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Gemra Witchy Woman (P Abbott)
Puppy (Dog) of Breed: Ourgang Pocket Rocket (Annabel Wolf)
Junior (Bitch) of Breed: Slavestaff Too Hot To Handle (Miss S Clark)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW) (Group Entry : 34)
Aust Sup Ch HiPoint Alessio (R & K Logan / J & R Mirto)
Runner Up in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Sunford Millioniars Gold (Ms R &Mrs J Nicholson)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Cyclop A Chocolate Moment (Miss J Beveridge & Miss A Grendon)
Junior in Group: Bracco Italiano
Aust Ch HiPoint Bettina (R & K Logan / J & R Mirto)
Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch HiPoint Alessio (R & K Logan / J & R Mirto)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch HiPoint Bettina (R & K Logan / J & R Mirto)
English Springer Spaniel
Baby of Breed: Sunford Millioniars Gold (Ms R &Mrs J Nicholson)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Irish Setter
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Yarramo Here I Am (T R & M Norton)
Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cyclop A Chocolate Moment (Miss J Beveridge & Miss A Grendon)
Res Bitch CC: Cyclop A Moment Of Chocolate (Miss A Grendon)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Julie Fynmore (NSW) (Group Entry : 27)
Aust Ch Lomar Hot Pants (Louise Marsden)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Nooramunga Autumn Lilly (Sue Caldwell)
Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Caprivi Lets Be Famous (Susan Carige & Cheryl Currie)
Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)
Basenji
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lomar Hot Pants (Louise Marsden)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nooramunga Autumn Lilly (Sue Caldwell)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Stardayne Royal Valour (J Hogan)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Caprivi Lets Be Famous (Susan Carige & Cheryl Currie)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Julie Fynmore (NSW) (Group Entry : 16)
Aust Ch Neecabe On Demand (Ms S Smith)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Morview Outback Mala (J Connolly)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Aussie Opal (J Connolly)
Open in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Astasia Voight (Hersant/Challender)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Morview Lets Rock N Roll (J Connolly)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morview Aussie Opal (J Connolly)
Baby of Breed: Morview Outback Mala (J Connolly)
Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Neecabe On Demand (Ms S Smith)
German Shepherd Dog
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Astasia Voight (Hersant/Challender)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Julie Fynmore (NSW) (Group Entry : 19)
Aust Ch Ebondobes Exquisite(AI) (ImpNZ) (B Reading & W & D Smith)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Kabanae Stand United (C Aldridge)
Minor in Group: Boxer
Gracnbrook Show Some Spirit (Cynthia Graham)
Puppy in Group: Dobermann
Ebondobe Glory Be (B Reading)
Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Gracnbrook Show Some Spirit (Cynthia Graham)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ebondobes Exquisite(AI) (ImpNZ) (B Reading & W & D Smith)
Puppy of Breed: Ebondobe Glory Be (B Reading)
Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wulfgar Zakhar (S Gendle)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabanae Stand United (C Aldridge)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Julie Fynmore (NSW) (Group Entry : 19)
Aust Ch Paceaway Everafter (AI) (F Darling)
Open in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Sup Ch Mediaevalage Slim Shady (Miss A Grendon)
Open Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust & Neut Ch Fyreburst Quite the Lady (John Jones)
Dalmatian
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Everafter (AI) (F Darling)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Mediaevalage Slim Shady (Miss A Grendon)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fyreburst Quite the Lady (John Jones)
Shar Pei
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eliterolys Two Times A Lady (Rodney & Kim Abell)
Baby of Breed: Aust Ch Tubeez Buttoned Up Suit N Tie (AI) (Rodney & Kim Abell)