Charters Towers Kennel Club (QLD)
Date of Show : 27-Feb-2016 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Miss Susan Rose (NSW)
Aust Ch Elspan Dazzling Diamonds (Judy Campbell)
Baby in Show: Whippet
Aust Ch Aslan She Knows How To Use Em (Lana McCrindle)
Minor in Show: Dobermann
Ebondobe Glory Be (B Reading)
State Bred in Show: Lowchen
Aust Gr Ch Paceaway Bobbi Dazzler (B & W Graham)
Open in Show: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Andacht Law and Order (Mrs Heidi Crane)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Shar Pei
Aust Ch Tubeez Buttoned Up Suit N Tie (AI) (Rodney & Kim Abell)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Justine Pilchowski (QLD)
Aust Gr Ch Paceaway Bobbi Dazzler (B & W Graham)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chevalove Nobel by Design (K & M Munro / D Angel)
Lowchen
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Paceaway Bobbi Dazzler (B & W Graham)
Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arderne Precious Holly (Whipps/Dodds)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Miss Susan Rose (NSW)
Wildbunch All Eyes On Me (Miss S Clark/ L & K Ballard)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Gr Ch Dinamyte Shez Da Bomb (Mrs J McKay)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dinamyte Big Bang (J McKay)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dinamyte Shez Da Bomb (Mrs J McKay)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dinamyte Stop The Clock (J McKay)
Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Classicyds Haters Gonna Hate (A Maynard / J/ N & M Atrridge)
Staffordshire Bull Terrier
Puppy of Breed: Wildbunch All Eyes On Me (Miss S Clark/ L & K Ballard)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Justine Pilchowski (QLD)
Aust Ch Elspan Dazzling Diamonds (Judy Campbell)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Aceweis Ginger Ninja (P & D Mcgilvray)
Junior in Group: Golden Retriever
Tedessca Blue Birds Fly (Mrs J Hibble)
Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elspan Dazzling Diamonds (Judy Campbell)
Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tedessca Blue Birds Fly (Mrs J Hibble)
Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aceweis Ginger Ninja (P & D Mcgilvray)
Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cyclop A Chocolate Moment (Miss J Beveridge & Miss A Grendon)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Justine Pilchowski (QLD)
Aust Ch Suliman Cutting Edge (B & L Halliwell)
Baby in Group: Whippet
Aust Ch Aslan She Knows How To Use Em (Lana McCrindle)
Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Lomar Hot Pants (Louise Marsden)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Suliman Cutting Edge (B & L Halliwell)
Basenji
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lomar Hot Pants (Louise Marsden)
Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aslan Sweet Swede Love (AI) (Lana McCrindle)
Baby of Breed: Aust Ch Aslan She Knows How To Use Em (Lana McCrindle)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Miss Susan Rose (NSW)
Aust Sup Ch Andacht Law and Order (Mrs Heidi Crane)
Runner Up in Group & Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Emjesta Pretty Prowler (P & J Gillies)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Shelshaw Millon Dollar Man (Merryll Bradshaw)
Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Neecabe On Demand (Ms S Smith)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch CelticHeart Hearts on Fire (Ms S Smith)
Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cathkin Fatal Attraction (Melissa Bradshaw)
German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Andacht Law and Order (Mrs Heidi Crane)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Emjesta Pretty Prowler (P & J Gillies)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Shelshaw Millon Dollar Man (Merryll Bradshaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sunland Star Attraction (Merryll Bradshaw)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Miss Susan Rose (NSW)
Aust Ch Keelambara Sinnerz R Grinnerz (B & L Halliwell)
Minor in Group: Dobermann
Ebondobe Glory Be (B Reading)
Open in Group: Dobermann
Aust Ch Ebondobes Exquisite(AI) (ImpNZ) (B Reading & W & D Smith)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Nightquest American Eclipse (Mrs S Anderson)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ebondobes Exquisite(AI) (ImpNZ) (B Reading & W & D Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Ebondobe Glory Be (B Reading)
German Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Angelsun Celestial Galaxy (Angelsun Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Angelsun Have You Heard (Angelsun Kennel)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keelambara Sinnerz R Grinnerz (B & L Halliwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Keelambara Charmed N Dangerous (AI) (B & L Halliwell)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Miss Susan Rose (NSW)
Aust Ch Paceaway Everafter (AI) (F Darling)
Aust Bred in Group: Shar Pei
Aust Sup Ch Wayatinah Yeoel (R & K Abell / M Batey)
Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Everafter (AI) (F Darling)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Mediaevalage Slim Shady (Miss A Grendon)
Shar Pei
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wayatinah Yeoel (R & K Abell / M Batey)
Baby of Breed: Aust Ch Tubeez Buttoned Up Suit N Tie (AI) (Rodney & Kim Abell)