Mt Morgan & Bouldercombe Kennel Club (QLD)
Date of Show : 21-Feb-2016 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Peter Primrose (WA) (Total Entry : 278)
Aust Ch Christabell Forget Me Not (Imp NZ) (H & J Gibson)
Runner Up in Show & Puppy in Show: Pug
Pickapug Dark Warrior (Mrs B Sorensen & Mrs T Ohl)
Minor in Show: Irish Setter
Aust Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
Intermediate in Show: Poodle (Toy)
Aust Ch Bellissima The Queens Manpower (Debra Randall)
Aust Bred in Show: Pointer
Aust Ch Whitfordpark You Talkin to Me (J & K Mackenzie-Smith)
Open Neuter in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Irish Setter
Aust Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Border Collie
Trumagik A Flash Of Tartan (Noel & Maureen Kay)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Anthony E Johnson (WA) (Group Entry : 49)
Pickapug Dark Warrior (Mrs B Sorensen & Mrs T Ohl)
Baby in Group: Pomeranian
Pomquest You Sexy Thing (Mrs C Hatfield)
Minor in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch El-Toro Kiwi Knight (Imp NZ) (Ms S James)
Junior in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Tarquila Snow Bird (Jennifer McKell)
Aust Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Boldstar Weve Aweb (R A & M A Herdman)
Open in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Maraschino Barney-Boy (Imp NZ) (Jennifer McKell)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sianjo Mistie Blue (Jennifer McKell)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maraschino Barney-Boy (Imp NZ) (Jennifer McKell)
Minor of Breed: Aust Ch El-Toro Kiwi Knight (Imp NZ) (Ms S James)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarquila Snow Bird (Jennifer McKell)
Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Casmai Hit Th Road Jack (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Casmai Positively Posh (Cassie Hatfield)
Baby of Breed: Aust Ch Karakush Hairlelujah (J & S Cook / L & H Gibson)
Pomeranian
Baby of Breed: Pomquest You Sexy Thing (Mrs C Hatfield)
Baby (Bitch) of Breed: Chipbon Black By Design (Taryn Jones)
Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Pickapug Dark Warrior (Mrs B Sorensen & Mrs T Ohl)
Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boldstar Weve Aweb (R A & M A Herdman)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Baby (Bitch) of Breed: Boldstar Heavenly Blyss (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Junior of Breed: Aust Ch Tyju Eva Ready (Mr L Tyrer)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Peter Primrose (WA) (Group Entry : 27)
Aust Ch Piperdene Chantily Lace (R J & P A Osmachenko)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Ourgang Pocket Rocket (Annabel Wolf)
Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Piperdene Chantily Lace (R J & P A Osmachenko)
Staffordshire Bull Terrier
Minor of Breed: Ourgang Pocket Rocket (Annabel Wolf)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Anthony E Johnson (WA) (Group Entry : 40)
Am/Can & Aust Ch Edgecombe's Wysiwyg Chaos Bound For Botany Bay (Imp USA) (A Adamopoulos/D McAllister)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pointer
Aust Ch Whitfordpark You Talkin to Me (J & K Mackenzie-Smith)
Minor in Group: Irish Setter
Aust Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
Junior in Group: Bracco Italiano
Aust Ch HiPoint Bettina (R & K Logan / J & R Mirto)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Canobi Racing Stripes (Mr R & Mrs L Watts)
State Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Finders Keepers (AI) (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Neut Ch Macdolly Murphys Law JD (Gordon Mayne & Peter Grant)
Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch HiPoint Alessio (R & K Logan / J & R Mirto)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch HiPoint Bettina (R & K Logan / J & R Mirto)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Macdolly Secret Liaison (AI) (Denise Burke)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Minor of Breed: Canobi Minnie Mouse (Mr R & Mrs L Watts)
Puppy of Breed: Canobi Teddy Bear (Mr R & Mrs L Watts)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Macdolly Murphys Law JD (Gordon Mayne & Peter Grant)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Finders Keepers (AI) (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am/Can & Aust Ch Edgecombe's Wysiwyg Chaos Bound For Botany Bay (Imp USA) (A Adamopoulos/D McAllister)
Irish Setter
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Yarramo Here I Am (T R & M Norton)
Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whitfordpark You Talkin to Me (J & K Mackenzie-Smith)
Welsh Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canobi Ruby Tuesday (Mr R & Mrs L Watts)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canobi Racing Stripes (Mr R & Mrs L Watts)
Baby of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) (Kathy & Brenton Andrew)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Peter Primrose (WA) (Group Entry : 32)
Aust Ch Jual Admiral (Lesley King)
Runner Up in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)
Baby in Group: Whippet
Aust Ch Aslan She Knows How To Use Em (Lana McCrindle)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Jual Amulet (Lesley King)
State Bred in Group: Whippet
Jual Allure (Lesley King)
Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Jorjee Just Like the Boss (Danny Smith & Gavin Long)
Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stardayne Royal Valour (J Hogan)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)
Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jual Admiral (Lesley King)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Jorjee Ima Little Gem (Danny Smith & Gavin Long)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jorjee Just Like the Boss (Danny Smith & Gavin Long)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jual Amulet (Lesley King)
Baby of Breed: Aust Ch Aslan She Knows How To Use Em (Lana McCrindle)
State Bred of Breed: Jual Allure (Lesley King)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Anthony E Johnson (WA) (Group Entry : 55)
Aust Sup Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Morview Outback Mala (J Connolly)
Minor in Group: Border Collie
Trumagik A Flash Of Tartan (Noel & Maureen Kay)
State Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Morkerbook Sun Diva (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Look At Me (Noel & Maureen Kay)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Landmaster River Pheonix (J Connolly)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morview Aussie Opal (J Connolly)
Baby of Breed: Morview Outback Mala (J Connolly)
Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Oatland Look At Me (Noel & Maureen Kay)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Sun Diva (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Khayoz Locked Out Of Heaven (N & M Kay / J & K Valk)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Woofame Poker Face (Wendy Lucht)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Neecabe Cant Say Anymore (Wendy Lucht)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Trumagik A Scottish Fable (S J Hill)
Baby of Breed: Woofame Nightcrawler (Wendy Lucht)
Minor of Breed: Trumagik A Flash Of Tartan (Noel & Maureen Kay)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Keamaree Every Step You Take (J / R & C Armatys)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Keamaree Klassique (J Armatys)
German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Andacht Law and Order (Mrs Heidi Crane)
Shetland Sheepdog
Neuter BOB: Aust Neut Ch Electro Catch Me If U Can (Leslie Bastin)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sidwell One Love (Andrew & Carol Keong)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sidwell Take A Look At Me Now (A L & C A Keong)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Sidwell Flirting With Time (A L & C A Keong)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Peter Primrose (WA) (Group Entry : 38)
Aust Ch Christabell Forget Me Not (Imp NZ) (H & J Gibson)
Baby in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Myatuc Lovin Looney Luna (L Boulton)
Puppy in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Icepaws Kevins Cyclonic RedRay (L Boulton)
State Bred in Group: Boxer
Aust Sup Ch Laykoda Leading Lady (H & J Gibson)
Aust Bred in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Iglignaq Dark Knight (L Boulton)
Open in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Gr Ch Wulfgar Zakhar (S Gendle)
Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Kemulvak Laissez Faire (AI) (L Boulton)
Akita
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Christabell Forget Me Not (Imp NZ) (H & J Gibson)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Icepaws Kevins Cyclonic RedRay (L Boulton)
Bitch CC & Minor of Breed: Annakpok Once In A Blue Moon (Narelle Adams)
Baby of Breed: Aust Ch Myatuc Lovin Looney Luna (L Boulton)
Junior of Breed: Icepaws Inferno Red Wyld Love (L Boulton)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Iglignaq Dark Knight (L Boulton)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kemulvak Laissez Faire (AI) (L Boulton)
Boxer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Laykoda Leading Lady (H & J Gibson)
Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wulfgar Zakhar (S Gendle)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Peter Primrose (WA) (Group Entry : 37)
Aust Ch Bellissima The Queens Manpower (Debra Randall)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Proclaim Pocket of Dreams (Debra Randall)
State Bred in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Silkyelk Burnt Toffee (Debra Randall)
German Spitz (Mittel)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fyreburst Quite the Lady (John Jones)
Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Danelyne The Patriot (Ms Janelle Shailer)
Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bellissima The Queens Manpower (Debra Randall)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Silkyelk Burnt Toffee (Debra Randall)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Proclaim Pocket of Dreams (Debra Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Rayz A Rumour (Debra Randall)
Junior of Breed: Silkyelk Turkish Coffee (D Tudhope & D Randall)
Shar Pei
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wayatinah Yeoel (R & K Abell / M Batey)
Baby of Breed: Aust Ch Tubeez Buttoned Up Suit N Tie (AI) (Rodney & Kim Abell)