Cairns City Kennel Club Inc (QLD)
Date of Show : 19-Oct-2013 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr John Sheppard (NSW)
Aust Ch Rhyll Silly Billy (Cynthia Graham)
Runner Up in Show & Puppy in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Kinshasa Brass Bullet (Lauren Gordon)
Junior in Show: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)
Aust Bred in Show: Chinese Crested Dog
Aust Ch Mohawk Rattlin Bones (V Bridle)
Open in Show: Pointer
Aust Ch Panoply Gold Vision (Imp UK) (B Sue Barrs)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)
Aust Ch Mohawk Rattlin Bones (V Bridle)
Runner Up in Group & Junior in Group: Pug
Aust Ch Scarborough Ready Teddy Go (Imp NZ) (K T Borzi)
Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Arderne A Foreign Affair (K Dodds/H Meir/S Whipps)
Open Neuter in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Kimico Hot Pants (Mrs Coleen Ballard)
Chihuahua (Smooth Coat)
Puppy of Breed: Calysta Im Nothing Without You (C Roberts)
Aust Bred of Breed: Adrahil Man At The Top (C Roberts)
Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mohawk Rattlin Bones (V Bridle)
Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Minarli All Jakked Up (Mrs Jennifer Phillips)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kimico Hot Pants (Mrs Coleen Ballard)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arderne A Foreign Affair (K Dodds/H Meir/S Whipps)
Minor of Breed: Arderne Amira (Karyn Dodds)
Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Scarborough Ready Teddy Go (Imp NZ) (K T Borzi)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr John Sheppard (NSW)
Ravinboutya TwentyFour Seven (M Boucher)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Sonicstaff Million Dollar Baby (Nicole Keedle)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ozmyte The Deeds Done (Nicole Keedle)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sonicstaff Million Dollar Baby (Nicole Keedle)
Baby of Breed: Ravinboutya TwentyFour Seven (M Boucher)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr John Sheppard (NSW)
Aust Ch Rhyll Silly Billy (Cynthia Graham)
State Bred in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Russetglen Carlton (Gavin and Sandra McLachlan)
Open in Group: Pointer
Aust Ch Panoply Gold Vision (Imp UK) (B Sue Barrs)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Seaspring Southern Cross (Chikako Rudd)
Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hubertus Tailor Made (S Mclachlan/ J Delacourt)
R/UP BOB & State Bred of Breed: Aust Ch Russetglen Carlton (Gavin and Sandra McLachlan)
Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhyll Silly Billy (Cynthia Graham)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Panoply Gold Vision (Imp UK) (B Sue Barrs)
Junior of Breed: Panoply Black Prince (Imp UK) (B Sue Barrs)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)
Aust Ch Kinshasa Brass Bullet (Lauren Gordon)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Karakush Elly May Clampett (AI) (Mrs B Houston / Mr L & Mrs H Gibson)
Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karakush Elly May Clampett (AI) (Mrs B Houston / Mr L & Mrs H Gibson)
Dog CC: Aust Ch Karakush Yosemite Sam (J Neasbey / L & H Gibson)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kinshasa Brass Bullet (Lauren Gordon)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr John Sheppard (NSW)
Aust Ch Oatland Shi raz (K Kidner/ D Kent)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Amakosi Ambush (Mrs D Kent)
Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Oatland Shi raz (K Kidner/ D Kent)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Amakosi Ambush (Mrs D Kent)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)
Aust Gr Ch Keelambara Ultimate Creation (B & L Halliwell)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keelambara Charmed N Dangerous (AI) (B & L Halliwell)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Keelambara Ultimate Creation (B & L Halliwell)
Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Keelambara Power To Be (AI) (B & L Halliwell)
Open of Breed: Aust Ch Searider Best Bib And Tucker (B & L Halliwell)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)
Aust Sup Ch Paceaway Rum Ruffian (C Graham)
Runner Up in Group & Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)
Open Neuter in Group: Great Dane
Aust Ch Kochak Pussy Galore (P & M Hickey)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Rum Ruffian (C Graham)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Daccord Lothario (Mr Shane & Mr Ross Thomas)
Great Dane
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kochak Pussy Galore (P & M Hickey)
Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Babanga Easy As (Rodney & Sharon Shone)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ngesong Tse Mgom (Gayle & Kim Johansen)
Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)