Braidwood Show Society (NSW)
Date of Show : 4-Mar-2017 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Susan Brown (NSW)
Aust Ch Colebrook Champagne Cocktail (R & N E Inglis)
Runner Up in Show & Open in Show: Fox Terrier (Smooth)
Am Gr & Aust Sup Ch Clayco High MTN Rattlin Bones (Mr S P Mills / Miss B Mills / Mrs A Knight / Mrs T Dennis)
Baby in Show: Basset Hound
Earlingford Miss Missy (John Bink)
Puppy in Show: Siberian Husky
Aust Ch Mikulov This Is Now JC (Richard & Mara Herba)
Junior in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston)
Intermediate in Show: Irish Wolfhound
Aust Sup Ch Ornumflow Xakery (Sylvia Munro & Rona Moss)
Runner Up Neuter in Show: English Setter
Aust & Neut Ch Fairray Unbeatable Ultimatum (Imp ITY) (Marlene Cross)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Irish Terrier
Aust Ch Tawnyoak Devil Plays In Georgia (Pam Gerrey)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Dobermann
Copperdobe Grand Marnier (Imp NZ) (L Cameron / B Tindall & J Hovell)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Cocker Spaniel
Gunwise How Sweet It Is (C L Dawson)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: French Bulldog
Aust Ch Maplewood Hello (K Cassidy)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Adrian Walmsley (NSW)
Aust Sup Ch Waaini Gifta Gold (Carmel Bauerle)
Runner Up in Group: Pug
Aust Ch Kabova Mad Max (Roz Wilson & Gail Smith)
Baby in Group: Affenpinscher
Simias Cool Papa Bell (Mrs K A Rolfe)
Puppy in Group: Havanese
Karyme Tattle Tail (Gail Ransom)
Junior in Group: Griffon Bruxellois
Aust Gr Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Mills & Norman)
Intermediate in Group: Chinese Crested Dog
Cavhill Chinese Whispers (R Wilson & G Smith)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Cavhill Dark N Dreamy (Wilson & Smith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pomeranian
Aust Neut Gr Ch Jadanz Topolino (Lennette Lyons)
Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Majomarc Archie (Mrs K A Rolfe)
Baby of Breed: Simias Cool Papa Bell (Mrs K A Rolfe)
Baby (Bitch) of Breed: Elcavel Eternal Flame (Mrs K A Rolfe)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Cavhill Dark N Dreamy (Wilson & Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Chartruese New Tricks (Margaret Chalmers)
Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Cavhill Chinese Whispers (R Wilson & G Smith)
Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Gr Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Mills & Norman)
Baby of Breed: Aust Ch Tzani Bellatrix Lestrange (Bell/ Mills and Norman)
Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Karyme Tattle Tail (Gail Ransom)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cubet Hello Kitty (Gail Ransom)
Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oakway Royal Performance (Mrs Maureen Friend)
Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waaini Gifta Gold (Carmel Bauerle)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Miyoko Tiger Rosemary (Carmel Bauerle)
Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sudbine Bonnie Lass (Ms S Gutesa)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Jordysong Sweet Dreams (Vicky Spiteri)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Jadanz Topolino (Lennette Lyons)
Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Mad Max (Roz Wilson & Gail Smith)
Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Telavier Memories (Andrew & Vanessa Bourne)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Uwish Paddington Bear (A & V Bourne)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Adrian Walmsley (NSW)
Am Gr & Aust Sup Ch Clayco High MTN Rattlin Bones (Mr S P Mills / Miss B Mills / Mrs A Knight / Mrs T Dennis)
Baby in Group: Irish Terrier
Aust Ch Tawnyoak Devil Plays In Georgia (Pam Gerrey)
Minor in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Cherrypieap Werever I May Roam (Damiano & Katarina Manna)
Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Covejack The Duke (Jayne Hawkins)
Aust Bred in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Gr Ch Chaylotte Charming (Damiano & Katarina Manna)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cairn Terrier
Aust Neut Ch Craigend Royal Rogue (Lauren Ross)
American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dinamyte Havn A Blast (G Howley & J McKay)
Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Irrawang Blaze and Glory (A & L Boote)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Irrawang Kiss My Fancy Pants (A & L Boote)
Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Piperdene Weave a Dream (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Notice Modern Love (Imp SWE) (Eileen Clarke)
Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Chaylotte Charming (Damiano & Katarina Manna)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Cherrypieap Werever I May Roam (Damiano & Katarina Manna)
Cairn Terrier
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Craigend Royal Rogue (Lauren Ross)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Sup Ch Clayco High MTN Rattlin Bones (Mr S P Mills / Miss B Mills / Mrs A Knight / Mrs T Dennis)
Res Bitch CC: Aust Ch Foxscott Tilly Divine (M Nicholas & L Wagstaff)
Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tawnyoak Against All Odds (Pam Gerrey)
Baby of Breed: Aust Ch Tawnyoak Devil Plays In Georgia (Pam Gerrey)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Covejack The Duke (Jayne Hawkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)
Baby of Breed: Covejack Opal Sands (Jayne Hawkins)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Alexa Barr (NSW)
Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
Baby in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Freeman U Can Chill Ezra (Imp NZ) (John Palmer)
Minor in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Cigwn Moody Blues (E Thomas)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Gunwise How Sweet It Is (C L Dawson)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Arithon Awsten (Jane Gregor)
Open in Group: English Setter
Lucksheray Design Dandy To Fairray (Imp ITY) (M Cross)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Setter
Aust & Neut Ch Fairray Unbeatable Ultimatum (Imp ITY) (Marlene Cross)
Bracco Italiano
Baby of Breed: Aust Ch Freeman U Can Chill Ezra (Imp NZ) (John Palmer)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellebriar Time Share (Kingston/Hatherly/O'Keefe)
Puppy of Breed: Gunwise How Sweet It Is (C L Dawson)
English Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nundialla The Princess In Me (Marlene Cross)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fireplay Live Long and Prosper (K Britten & M Morrissey / N Schryver)
Res Dog CC & Open of Breed: Lucksheray Design Dandy To Fairray (Imp ITY) (M Cross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fairray Unbeatable Ultimatum (Imp ITY) (Marlene Cross)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)
Flat Coated Retriever
Baby of Breed: Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Knusprig Good Will Hunting (C Cunningham & P J Serle)
Baby of Breed: Knusprig Eine Klein Nachtmusik (AI) (Christine Cunningham & Peter Serle)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Morningmyst Lord Of The Isle CDX RAE NRD ORA SPD (Mrs L M Frawley)
Labrador Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Cigwn Moody Blues (E Thomas)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Greywei Its Only Money (Greywei Kennels)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Greywei Kiwi in a Stetson (Greywei Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Carnmellis Brooklyn at Greywei (Imp NZ) (Greywei Kennels)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arithon Awsten (Jane Gregor)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldmaid Game On (AI) (D L & L Meagher)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Susan Brown (NSW)
Aust Sup Ch Ornumflow Xakery (Sylvia Munro & Rona Moss)
Baby in Group: Basset Hound
Earlingford Miss Missy (John Bink)
Minor in Group: Deerhound
Nelungaloo Vikings Daughter (Mariette Lees & Mark Lyons)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Gr & Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)
Runner Up Neuter in Group: Greyhound
Aust Neut Ch Kaotic Will (Janet Ramsay)
Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Lomar Hat Trick (Mr J Lanser)
Basset Hound
Baby of Breed: Earlingford Miss Missy (John Bink)
Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lwillows Girt By Sea (Mr Jordan L Lanser)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dybo Bailey Of Bridlington (Sandra Taylor)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Mitteldac Magic Strikes Back (Mrs Sandra Taylor)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
Dog CC: Aust Ch Uglee Eros (L Foldi)
Deerhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nelungaloo Vikings Daughter (Mariette Lees & Mark Lyons)
Greyhound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kaotic Will (Janet Ramsay)
Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Ornumflow Xakery (Sylvia Munro & Rona Moss)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch MacLaomainn Autumn Rain (Rona Moss)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)
Saluki
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Alshira Iolanthe (AI) JC (Ms B Mitchell & Ms A Langford)
Whippet
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Alexa Barr (NSW)
Aust Gr Ch Dykinta Night Music (D & L Meagher)
Baby in Group: Australian Shepherd
Lanbart King Of Diamonds (Hessenberger / Oakey)
Minor in Group: Australian Shepherd
Goldmaid Designer Label (D L & L Meagher)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aziah Its Rather Curious You Know (Mr David P Dawes)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Willowpark Shez My Kind (M Kirk)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Lanbart Black On Ice (AI) (Hessenberger /Oakey)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lanbart Make Mine Buzz (AI) (Hessenberger / Oakey)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Willowpark Shez My Kind (M Kirk)
Puppy of Breed: Aust Ch Wazwallaby Brumby Jack (Glen & Julie Hogan)
Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Dykinta Night Music (D & L Meagher)
Baby of Breed: Lanbart King Of Diamonds (Hessenberger / Oakey)
Minor of Breed: Goldmaid Designer Label (D L & L Meagher)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Lanbart Black On Ice (AI) (Hessenberger /Oakey)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Weedram the Stormy Dragon (Miss F Philp)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Deviebelle SC Scarlet (Tracy Glawson)
Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mirriyuula Blu Diamond (Graham Fitzallen & Patricia Vivian)
Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tibetoes Dressed For Success (P M Ellis)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aziah Its Rather Curious You Know (Mr David P Dawes)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Aziah No Time For Tea AtDawco (Mr David P Dawes)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Susan Brown (NSW)
Aust Ch Colebrook Champagne Cocktail (R & N E Inglis)
Runner Up in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Mezen Diamond Revival (H Hill / J & M Harrison)
Baby in Group: Dobermann
Copperdobe Grand Marnier (Imp NZ) (L Cameron / B Tindall & J Hovell)
Puppy in Group: Siberian Husky
Aust Ch Mikulov This Is Now JC (Richard & Mara Herba)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Colebrook Enchanter (R & N Inglis)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Banobrae Southern Star (G & P Barber)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Talrasha Ella (R Coppin)
Cane Corso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Thoreoz lets get ridiculous (O J & A J Holland)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Thoreoz I'm sexy and I know it (O J & A J Holland)
Baby of Breed: Thoreoz Walking in Memphis (Mr O J & Mrs A J Holland)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Baby of Breed: Copperdobe Grand Marnier (Imp NZ) (L Cameron / B Tindall & J Hovell)
Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Newflabel Native Son (Janelle Wallace)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mezen Diamond Revival (H Hill / J & M Harrison)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ahzu You Better Watch Out (J & M Harrison)
Schnauzer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Grossbotwar Luck of the Irish (M Lees & M Lyons)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Grossbotwar Night Watchman (M Lees & M Lyons)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Colebrook Champagne Cocktail (R & N E Inglis)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colebrook Enchanter (R & N Inglis)
Intermediate of Breed: Aust Ch Colebrook Moonshine (R & N Inglis)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mikulov This Is Now JC (Richard & Mara Herba)
St Bernard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Berntiff Real Good Man (Judith Brunton & Neil Ford)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lusanne Xerox Kid (Imp NZ) (Judith Brunton)
Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Berntiff It's Five O'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Susan Brown (NSW)
Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Runner Up in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Jenuin Queen Ofthrones RN (Anne Copeland)
Baby in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking Just Make Believe (Debbie King)
Minor in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sesukan Kopalookatthis (P M Ellis)
Junior in Group: Japanese Spitz
Aust Sup Ch Daesdaemar Rebel Rebel (Amanda Huggins)
Open in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Int /NORD U / Fi U Ch Camote (ALVAREZ) Imp MEX (Jacqi Dinis)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Janayin Shake It Off (L Dempsey & J Jansz)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Bumbullb Princibul Big Dog Uno (Mr R Lang)
Bitch CC & Junior of Breed: Bumbullb Roxy Ruble (Mr R Lang)
Chow Chow
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chowleigh Southern Star (Chowleigh Kennels & Di Gooding)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Maplewood Hello (K Cassidy)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Rebel Rebel (Amanda Huggins)
Baby of Breed: Aust Ch Mannerking Just Make Believe (Debbie King)
Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rymiska Grand Duke (Tracey Parker)
Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jenuin Queen Ofthrones RN (Anne Copeland)
Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Shar Pei
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rynkls Captain James T (AI) (D Gooding & C Thompson)
Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Sesukan Kopalookatthis (P M Ellis)
Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Int /NORD U / Fi U Ch Camote (ALVAREZ) Imp MEX (Jacqi Dinis)