RNAPS Amenities Show (TAS)
Date of Show : 27-Nov-2016 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr L James (QLD)
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Show & Open in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
Puppy in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
Aust Bred in Show: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Ms Margaret Dalos (SA)
Aust Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Puppy in Group: Miniature Pinscher
Boshafte Heemskerck (Ian & Katherine Davey)
Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)
Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Baerentatze Being Harriet (Ian & Katherine Davey)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kqrac Tell It Like It Is (Ms V R McLaughlin)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wachowa Lisa Marie (AI) (Mrs Jennifer Watt)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs Jennifer Watt)
Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Boshafte Heemskerck (Ian & Katherine Davey)
Papillon
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Beawinna All In The Game (Michele Bennett)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)
Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer Alreddi Astar (Georgie Smith)
Res Dog CC & Junior of Breed: Byrebaer Tonli Taykz Wun (Georgie Smith)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Ms Margaret Dalos (SA)
Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)
Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Classicyds Wreck It Ralph (I & S Axton / J & N / M Attridge)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Classicyds Wreck It Ralph (I & S Axton / J & N / M Attridge)
Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shado-Lans El Bandito (Imp NZ) (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Malokki Airs N Graces (Debbie Veevers)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Bustabones Hello Possums (AI) (Bustabones Knls)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Ms Margaret Dalos (SA)
Heathbrook Live The Dream (J & D Wadsley)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind I Put A Spell On You (AI) (Ghostwind Kennels)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Junior in Group: Golden Retriever
Kaparla From The Flight Deck (AI) (Mrs Julianne Laker)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Penita Sweet Talk (T & J Skudder)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Heathbrook Live The Dream (J & D Wadsley)
Res Dog CC & Junior of Breed: Kaparla From The Flight Deck (AI) (Mrs Julianne Laker)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Beaucroft It Had To Be You (Beaucroft Kennels / J & D Wadsley)
Gordon Setter
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aufyre Dream Believer (Shauna Laird)
Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tintookie Irish To The Core (Tintookie Kennels & Shauna Laird)
Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ghostwind I Put A Spell On You (AI) (Ghostwind Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Argental Iconic (A Drew)
Baby of Breed: Ghostwind Dancin With Th Devil (Ghostwind Kennels)
Puppy of Breed: Ghostwind Livin It Up In Vegas (AI) (Jessica Cullen/Ghostwind Kennels)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tazlon Zara Winslow (P & R Ellis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Tazlon Edward Winslow (P & R Ellis)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Paul Stevenson (TAS)
Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
Runner Up in Group & Open in Group: Irish Wolfhound
Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Kallrea Secret Dream (L Wiltshire)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Sup Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)
Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Doyen Time For Appal Piencream (L Wiltshire)
Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hounsley Hanae Mori (Miss J Lalor& Mr P Hissey)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
Foxhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Foxhunt Taipan (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson)
Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)
Whippet
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kallrea Secret Dream (L Wiltshire)
Puppy of Breed: Acaiza Cherry Bomb (Mrs J Hargraves)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Kallrea Don't Hold Your Breath (L Wiltshire)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr L James (QLD)
Aust Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja Gangell)
Runner Up in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Australmac Simply Willow (Dee-anne McCarthy)
Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja Gangell)
German Shepherd Dog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Karraine Tribute to Ruby (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Puli
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr L James (QLD)
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Aldonza Stare and Whisper (C Houston / M Johnson)
Puppy in Group: Bullmastiff
Nightmania here comes trouble (R & T McCauley)
Junior in Group: Shiba Inu
Fauxfox Thunder Down Under (Teena Sloan)
State Bred in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Arcticbliss Glacier Storm (Michelle Kube)
Open in Group: Rottweiler
Aust Gr Ch Gesundheit Black Caviar (Imp NZ) (Maree Anderson)
Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Arcticbliss Glacier Storm (Michelle Kube)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticbliss Wanted Deadoralive (Michelle Kube)
Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Cloudforest Xcalibar (S & C Eastley)
Baby of Breed: Cloudforest Yonder and Beyond (S & C Eastley)
State Bred of Breed: Cloudforest Vejur Flyover (S & C Eastley/L Borella-Peters)
Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nightquest Royal Sovereign (R & T McCauley)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Nightmania here comes trouble (R & T McCauley)
Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Seadale Viva Liberty (AI) (Clifford & Sue Gray)
Baby of Breed: Yesallaw Frozen From The Past (Sue & Clifford Gray)
Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Gesundheit Black Caviar (Imp NZ) (Maree Anderson)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aldonza Stare and Whisper (C Houston / M Johnson)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fauxfox Thunder Down Under (Teena Sloan)
St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Southerton Smooth Operator (AI) (Ms Julie-Anne Jenkins)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr L James (QLD)
Aust Ch Warpaint L'Etincelle De Cour (Miss Jessica Harrison)
Puppy in Group: Dalmatian
Adstaff Bound For The USA (Mrs Michelle A Booth)
Aust Bred in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adstaff Robert Schaible (Mr Adam C Booth)
Puppy of Breed: Adstaff Bound For The USA (Mrs Michelle A Booth)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Warpaint L'Etincelle De Cour (Miss Jessica Harrison)
Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (Brad Santas/ Kayla & Julie Kennedy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Calivale Its Confidential (Mrs Julie Kennedy)
Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)
Baby of Breed: Sesukan LHis You For Got My Crown (Christian Lee)